Stiglo nam je proljeće, a mi imamo ograničene mogućnosti provođenja vremena izvan kuće. Vjerujemo da ste si svi postavili ono pitanje “Što da više radim s djecom u kući?”. No bez brige, uz malo kreativnosti igra u kući može biti i zanimljivija od one van nje. Za vas smo pripremili 7 super jednostavnih i zabavnih ideja koje možete napraviti uz materijale i rekvizite koje imate kod kuće. Vrijeme je da udružite svoje ručice i oduševite svoje najmlađe!
1. Storytelling kroz crtanje
Za igru su potrebni:
- Papir
- Olovke/bojice/flomasteri/pastele
Neka svatko nacrta jednu priču. Kada završite, razmijenite papire i pokušajte ispričati ono što je netko drugi nacrtao. Kada to učinite, vlasnik crteža može ispričati ono što je doista nacrtao ili nadopuniti vašu priču.
Nacrtati možete koliko god crteža želite. Kako biste djeci pomogli, predložite im da priča ima bar jednog lika i neko mjesto, bilo to soba, čarobna šuma ili pustinja. Predložite im i da koriste boje kako bi bolje predstavili temu; tamnije boje će opisati nešto hladno ili strašno, a svjetlije će predstavljati sretnije raspoloženje.
Zapamtite, u ovoj igri nije bitno koliko dobro netko crta, i nije bitno točno pogoditi što je netko nacrtao. Cilj je razvoj mašte i kreativnosti, vježba izražavanja i prezentiranja, a crteži su samo alat. 🙂

2. Igra ruke – noge
Za igru su potrebni:
- A4 papiri
- Flomsteri/bojice/pastele
- Selotejp ili neka druga ljepljiva traka
Na papiru nacrtajte ruke i noge, te ih zalijepite na pod. Djeca moraju čim brže odskakati do kraja dodirujući papir točno onom nogom i rukom koja je nacrtana.
Ova se igra na prvu čini laganom, no naš mozak ne funkcionira baš tako i vrlo je lako pogriješiti. Igra je odlična za razvoj motorike i vježbu koncentracije.
Isprobajte i uvjerite se sami!
3. Domaći pjesak
Za igru je potrebno:
- Brašno
- Baby ulje
Kako napraviti domaći pijesak? Pa vrlo jednostavno! U veću posudu dodajte 8 čaša brašna i jednu čašu baby ulja te sve jako dobro izmješajte dok ne dobijete teksturu pijeska. I eto, spremni ste za igru! 🙂 Ako želite pijesak u boji, po želji dodajte jestivu boju.
Ovaj pijesak je stvarno super i ne stvara nered. Sva djeca se vole igrati s pijeskom, a i mi stariji moram priznati. :)Oni mlađi će ga gnječiti, bacati, presipavati, zakopavati nešto u njega i, dok će oni stariji graditi kule, dvorce i tornjeve. U igri iskoristite razne kalupe, čašice, posude raznih veličina, modlice i sva ostala pomagala koja vam padnu na pamet kako bi zabava bila što veća.
Djeca će se kroz igru upoznavati s teksturama i razvijati kreativnost.

4. Igre s ljepljivom trakom
Za igru su potrebni:
- Ljepljiva traka
- Igračke i ostali rekviziti
Ljepljiva traka vam može poslužiti za više igara, a mi navodimo samo neke primjere koji djeci garantiraju zabavu, a uz to razvijoj fizičke sposobnosti i motorike.
- Napravite stazu za autiće, uz to možete od papira ili igračaka napraviti i tunele ili mostove koji će se nalaziti na toj stazi
- Školicu možete igrati i u kući, napravite ju pomoću ljepljive trake na podu pa neka vam bude izazov odskakutati preko nje svaki puta kada ste u prolazu 😀
- Polijepite trake između 2 zida i neka dijete pokuša proći s jedne strane na drugu zaobilazeći prepreke
- Isto tako pokušajte napraviti labirint, pa vidite je li vama teže napraviti labirint ili djetetu pronaći izlaz, a kao nagradu unutar labirinta postavite slasticu ili igračku kao motivaciju 🙂
- Najmlađima zalijepite traku od zida do zida, napušite male balone, pa neka ih lijepe na traku
Ovo je toliko jednostavno i ne zahtijeva puno vremena, a vaša će djeca biti oduševljena dok će prolaziti razne prepreke i pritom vježbati logičko razmišljanje i snalaženje u raznim situacijama.
5. Tijesto za modeliranje
Potrebni sastojci:
- 2 čaše brašna
- 1 čaša soli
- 1.5 čaša vode
- 1 žlica ulja (maslinovo ili suncokretovo)
- Možete dodati i par kapi eteričnog ulja po želji
Priprema: U zdjeli prvo promiješajte suhe, a zatim dodajte mokre sastojke. Ako se smjesa lijepi za prste, potrebno je dodati još malo brašna. I možete započeti s modeliranjem! 😀
Možete koristiti modlice, čačkalice, valjak i što god pronađete u kuhinji, a može vam pomoći u vašim kreacijama. Ako svoje uratke želite sačuvati, ostavite ih par dana na toplom i suhom mjestu da se osuše, a nakon toga ih možete i pobojati. 🙂
Oblikovanje tijesta potiče razvoj fine motorike te kreativnost, jer su mogućnosti oblikovanja tijesta neograničene.
6. Kocka izazova
Za igru su potrebni:
- Deblji papir ili tanji karton
- Bojice/flomasteri/pastele
Ako kod kuće imate bilo kakve kocke, možete samo preko stranica nalijepiti papir ili direktno pisati i crtati na kocku, a ako nemate, ovdje možete pogledati kako brzo i lako napraviti kocku od papira.
Ovakve kocke vam mogu poslužiti za više različitih igara. Jedna od zabavnijih je definitivno ona s raznim izazovima. Na jednu kocku npr. napišite “pleši kao”, “glasaj se kao”, “skači kao”… a na drugu nacrtajte razne životinje. Pa tako bacite prvo kocku s radnjama, a onda sa životinjama i izvršite izazov. 🙂
Ovo je samo jedna od ideja, a djeca mogu na taj način učiti i boje, simbole, nove pojmove i slično.

7. Učenje oblika i boja
Potrebno vam je:
- Manja kutija (npr. Od cipela)
- Kolaž
- Ljepilo
- Škare
Sve je već jasno iz slike. 🙂
Izrežite razne oblike i simbole u raznim bojama i neka ih djeca ubace kroz pripadajuću rupu u kutiju. Također, možete pokušati s brojevima i slovima!
Djeca povezivanjem lakše i brže pamte slova, brojeve i simbole.

Eto. Nadamo se da smo vas inspirirali ovim idejama i da ćete putem njih doći do nekih novih, a vjerujemo još i boljih :D. Prepustite se mašti, budite kreativni i uživajte u igri sa svojom djecom!