Govorno-jezični razvoj djece ključan je za njihovu komunikacijsku i socijalnu interakciju. Kroz igru i kreativne aktivnosti, možemo potaknuti ovaj važan aspekt razvoja na način koji je za djecu prirodan i zabavan.
Napisali smo i opisali 5 super ideja za igre koje djeci pomažu u govorno-jezičnom razvoju i izražavanu.
1. Ispričajte priču kroz vlastite crteže
Jednostavna, ali moćna aktivnost koja potiče maštu i razvoj narativnih vještina kod djece je stvaranje priče kroz sličice. Izradite set kartica s vlastitim crtežima. Nacrtajte razne likove, mjesta, predmete i radnje. Dijete zatim bira kartice i koristi ih kao poticaj za stvaranje vlastite priče. Ova igra potiče razvoj riječi, strukturu rečenica te kreativnost u izražavanju.
2. Lutkarska predstava
Nećete ići u kazalište, već ćete napraviti svoje vlastito kod kuće. 🙂 Pokupite razne predmete i igračke po kući i stavite ih u jednu kutiju. Uzmite i lutke ili ih sami izradite. Predstava može početi! Neka dijete uzima predmete iz kutije i pomoću njih kreira priču, odnosno predstavu za vas. Ova aktivnost nije odlična samo za izražavanje, već i razvoj mašte i kreativnosti. A možda shvatite da vam je dijete rođeni glumac. 🙂
3. Nastavi priču
Ovo je jedna jako jednostavna igra za koju vam nisu potrebna apsolutno nikakva pomagala. Sjednite svi u krug i neka prvi igrač započne priču. Drugi igrač ponavlja dio koji je ispričao prvi i dodaje svoj nastavak, i tako u krug. Ovdje djeca osim govorno-jezičnih vještina razvijaju i sposobnost pamćenja i razumijevanja. Ne moraju ponoviti točno od riječi do riječi što je prethodni igrač rekao, ali važno je da shvaćaju tijek i radnju priče.
4. Pantomima s karticama zadataka:
Pantomima nije samo zabavna igra, već i izvrstan način poticanja govora kod djece. C n Pripremite kartice s jednostavnim zadacima koje dijete mora pantomimski prikazati ili opisati, dok ostali pokušavaju pogoditi što dijete prikazuje. Ova igra ne samo da jača djetetove verbalne vještine opisa, već i potiče razumijevanje komunikacije putem pokreta i izražavanje misli bez upotrebe riječi.
5. Čiri-biri bajka
A ako više volite “gotove” igre, tu je društvena igra Čiri-biri bajka. Igra sadrži sve element bajke i daje vam jasnu strukturu igranja, a cilj je da sami osmislite i ispričate vlastitu bajku. Kroz ovu igru djeca razvijaju govorno-jezične vještine i izražavanje, jer svaki potez u igri moraju ispričati na glas. Na pripovijedanje ih potiču vizualni elementi igre, odnosno ilustracije, pa će mašta raditi sto na sat. 🙂
Razvoj govorno-jezičnih vještina kod djece ključan je za njihov uspješan komunikacijski i socijalni razvoj. Kroz ove kreativne igre, djeca ne samo da uče nove riječi i vještine komunikacije, već i razvijaju svoju maštu, kreativnost i sposobnost izražavanja.