Digitalni način života utjecao je na gotovo svaki aspekt našega života. A to uključuje i roditeljstvo. Prošlo je vrijeme kada su djeca disciplinirana za bilo kakva nedjela. Često ih puštamo i rijetko kada odgovaraju za svoje postupke.
Krivica bi mogla ležati u prezaposlenim roditeljima koji su preumorni da se dovoljno posvete svojoj djeci i poduče ih o moralnim vrijednostima. Umjesto toga, djeca uče o dobrom i lošem pred ekranima, na TV-u i internetu, a ti su sadržaji često neprikladni za njihovu dob i često ih ne uče nikakvim važnim moralnim lekcijama.
Sve to znači da se današnjoj djeci važno posvetiti više nego ikad prije. Jednostavno je oko njih previše distrakcija koje ih mogu odvesti krivim putem. Zapamtite da su djeca poput spužvi i upijaju sve što vide ili čuju, a mi odrasli smo odgovorni da ih usmjerimo na pravi put.
Važnost moralnih pouka za našu djecu
Naša je zadaća da što prije usadimo moralne vrijednost svojoj djeci. Mi smo im uzor i ako želimo da odrastu u produktivne članove društva moramo ih naučiti kako.
Izgrađuje njihov karakter
Poznavanje moralnih vrijednosti kao što su dobrota, poniznost, hrabrost i suosjećanje u ranoj dobi gradi djetetov karakter. To čini srž njihovog bića i postaje temelj njihovih moralnih uvjerenja. Zbog toga ih je neophodno početi podučavati dok su još djeca, jer ih te vrijednosti oblikuju da postanu osobe kakve želite da budu.
Pomaže im da razaznaju pogrešno
Kada djeca u nečemu pogriješe i nitko se ne potrudi ispraviti ih, počet će misliti da je sasvim u redu ponoviti to. Pa ako recimo dijete nešto ukrade u dućanu ili nešto slaže, važno je odmah reagirati i objasniti mu zašto to ne smije raditi kako sitne greške ne bi prerasle u još veće tijekom njihova odrastanja.
Oblikuje njihov pogled na svijet
Kada djeca mogu razlikovati što je ispravno a što ne, mogu razlikovati i dobro od lošeg. To pomaže oblikovati njihovu percepciju svijeta. Dijete koje ima jak moralni kompas neće samo stajati skrštenih ruku kad se dogodi nepravda, već će poduzeti mjere kojima će to ispraviti na bilo koji način.
Određuje obrazac ponašanja
Vrijednosti koje danas usađujete svojoj djeci, odredit će kako će se ponašati kad postanu odrasli.
Suprotstavlja se lošem utjecaju vršnjaka
Pritisak vršnjaka – svi smo bili tamo. Normalno je da se djeca i mladi adolescenti ugledaju na svoje prijatelje bilo da se radi o stilu oblaćenja ili izboru glazbe, pritisak vršnjaka igra značajnu ulogu u tim odlukama.
No prema kanadskoj stranici za zdravlje, djeca koja se dobro osjećaju sposobnija su odoljeti negativnom pritisku vršnjaka. Također, djeca koja su odrasla s jakim moralnim temeljima sigurnija su u sebe. Rijetko osjećaju potrebu da slijede trend, zbog čega je manja vjerojatnost da će popustiti pod lošim utjecajem.
Pomaže im u suočavanju s teškim situacijama
Ono što bi nas najviše trebalo zabrinuti je depresija s kojom se danas susreće naša omladina. Stresne situacije mogu djecu jako potresti, a to osobito teško pada onima koji u životu nisu imali puno pažnje od roditelja. Naučiti ih razlikovati dobro od lošega pomaže im u donošenju boljih odluka, a to im onda daje hrabrost da se nose s teškim situacijama.
Jača samopouzdanje
Činiti dobre stvari pomaže djeci da se osjećaju dobro i zadovoljno sa sobom. Taj uzbudljivi osjećaj da mogu pomoći drugima djeci je poseban. A ta samopotvrda i samostalnost pomaže im ojačati samopouzdanje.
Uči ih da razmišljaju o drugima
Učiti ih odgovornosti već od najranije dobi i pomaže im da shvate svoju svrhu u društvu. Uvidjet će da se svijet ne vrti oko njih i da imaju neke dužnosti prema svojim bližnjima. To će ih naučiti da budu manje sebični i da stavljaju potrebe drugih ispred vlastitih.
Moralne vrijednosti možete usvajati i kroz igru Čiri-biri bajka. Pričajte zajedno bajke koje vas na kraju vode do usvajanja pouke koju će djeca zauvijek zapamtiti.