Odrasli često pripovijedanje zamišljaju kao čitanje priča djeci. No puno rjeđe razmišljaju o tome kao o odličnoj prilici da djeca budu kreativna.
Za djecu koja sama smišljaju i pričaju svoje priče tu su mnoge koristi. Zato potaknite djecu da budu pripovjedači i da sami izmisle vlastite priče koje će ispričati vama. 🙂
Potaknuti ih možete kroz igru, a o idejama za storytelling igre već smo napisali.
Koje sve koristi dijete dobiva ako priča vlastite priče?
1. Kreativno razmišljanje
Kada djeca dobiju priliku izmišljati i ispričati vlastite priče, jednostavno moraju biti kreativni i domišljati. Moraju smisliti zanimljivu radnju, neke jedinstvene likove i njihove osobine, te unaprijed razmišljati o tome što će se dalje dogoditi u priči.
Mašta je beskrajna kada djeca imaju priliku nešto sama osmisliti. Mogu biti glavni junaci svojih priča i biti ono o čemu sanjaju. Mogu imenovati likove po svojim najboljim prijateljima ili braći i sestrama. Mogu prepričati svoje avanture koje im se događaju dok se npr. igraju vani ili nešto što nitko osim njih ne zna. Nešto što su doživjeli i što je na njima ostavilo određeni utisak. Sve to mogu na maštovit i kreativan način pretočiti u svoju priču.
Izmišljati stvari znači smišljati ideje koje im nitko prije nije rekao. A to može biti početna točka za još kreativnije razmišljanje.
“Mašta je važnija od znanja. Znanje je ograničeno, dok mašta obuhvaća cijeli svijet, potičući napredak, rađajući evoluciju.”
Albert Einstein
Naravno, djeci možete pomoći započevši prvu rečenicu ako zapnu, ali potičući njihovu maštu kroz pripovijedanje pomažete im u stvaranju novih kreativnih ideja.
2. Govorno jezični razvoj
Priče se ne izmišljaju samo kako bi potaknule kreativnost. Čak i samo pronalaženje riječi za prepričavanje onoga što se stvarno dogodilo može potaknuti nove načine izražavanja. Pripovijedanje možete gledati i kao sposobnost da djeca sve informacije koje su sakupili tijekom dana pretvore u riječi, odnosno priču – to je odličan način za vježbu izražavanja.
3. Prezentacijske vještine
Jedna od stvari koja je kod pripovijedanja važna je zadržavanje pažnje publike kojoj pričamo, a to uključuje bare dvije stvari; dramatiziranje priče verbalno, pokretima tijela, te promjenama tona glasa i organiziranjem priče tako da ona ima početak, zaplet, vrhunac i rasplet.
Djeci također možete podići samopouzdanje ako na glas pročitate što su napisali ili ispričate priču koju su nacrtali. Tako im dajemo do znanja da je njihov rad dobar i potičemo ih da tako i nastave. S vremenom će sami htjeti ispričati svoju priču na glas.
4. Pomaže im u učenju
Poticanje djece da pričaju priče pomaže im da se sjete stvari. Uzmimo za primjer vokabular. To je vještina opismenjavanja koja će svima trebati u životu. Dakle, ako naučite riječ, to je jedna stvar. Ali ako onda nađete način da ju upotrijebite u svojoj vlastitoj priči, učinili ste ju “svojom” na neki način, te ćete je se vjerojatno sjećati u budućnosti. Tako će se i djeca sjećati onog što su ispripovijedali.
Na kraju možemo zaključiti da pripovijedanje pomaže djeci da postanu pravi kreativci s odličnim prezentacijskim vještinama, ali i pomaže onima koji imaju problema s izražavanjem. Djeci je sve lakše kroz igru, a Čiri-biri bajka je odličan alat za pričanje priča. Igrajući se djeca sama stvaraju svoje likove, smišljaju radnju priče i na kraju usvajaju moralnu pouku.