Djeci je nekada fora lagati, pogotovo kada su još mala i ne shvaćaju ozbiljnost laganja. Zbog čega nam sve djeca lažu i kako se s time nositi?

Zašto nam djeca lažu?
– Da nešto prikriju ili da slučajno ne upadnu u nevolje
– Da vide vašu reakciju
– Da učine priču uzbudljivijom
– Da privuku pažnju ili u pokušaju da nešto zvuče bolje
– Da dobe nešto što žele, npr. “Mama mi dozvoljava da jedem čokoladu prije ručka.”
– Da ne povrijede nečije osjećaje
Djeca mogu naučiti lagati već od najranije dobi, obično to krene oko treće godine. Tada djeca počinju shvaćati da im ne čitate misli, pa mogu govoriti stvari koje nisu istinite, a da vi za to ni ne znate.
Djeca još više lažu od četvrte do šeste godine. U ovoj su dobi bolji u izgovaranju laži zbog usklađivanja izraza lica s tonom glasa, tako da je jako teško prokužiti ih. Kako djeca odrastaju, mogu uspješnije lagati bez da ih netko uhvati. Postaju vještiji u laganju jer imaju veći vokabular riječi i bolje razumiju kako drugi ljudi misle. Također, do adolescencije djeca redovito govore neke laži kako ne bi povrijedili tuđe osjećaje.
Kako potaknuti dijete da govori istinu
Jednom kada djeca postanu dovoljno stara da shvate razliku između istinite i lžai, dobro ih je poticati i podržavati da govore istinu. To možete učiniti naglašavajući važnost iskrenosti u svojoj obitelji i pomažući djeci da shvate što se može dogoditi ako lažu.

- Vodite razgovore o laganju i govorenju istine sa svojom djecom. Npr. “Kako bi se mama osjećala da joj tata laže?”
- Pomozite djetetu da izbjegne situacije u kojima osjeća potrebu da laže. Npr. ako pitate svoje dijete je li prolilo sok, dijete će možda lagati da nije. Da biste izbjegli ovu situaciju, možete jednostavno reći: “Vidim da se dogodila nezgoda sa sokom, hajmo to počistiti.”
- Pohvalite svoje dijete kada prizna da je učinilo nešto loše. Npr. ‘Tako mi je drago što si mi rekao što se dogodilo. Sada ćemo to zajedno riješiti’.
- Budite uzor za govorenje istine. Npr. “Danas sam pogriješila na poslu, ali sam rekla šefu da ćemo to popraviti”.
- Pomoću šale potaknite dijete da bez sukoba prizna istinu. Npr. ako dijete kažei: “Moj medo ga je slomio”, vi recite “Pitam se zašto je medo to učinio?” Šalite se sve dok vaše dijete ne prizna krivicu.
Izmišljene priče
Pretvaranje i zamišljanje važni su za razvoj djeteta, te je dobro poticati takvu vrstu igre. Izmišljene priče ne treba tretirati kao laži, posebno za djecu mlađu od četiri godine.
Ako vaše dijete o nečemu izmišlja priču, možete reći nešto poput: “E to je sjajna priča – hajmo napisati knjigu o tome”. Ovo potiče maštu vašeg djeteta bez poticanja laži.
Namjerne laži
Ako dijete namjerno laže, prvi je korak da djetetu date do znanja da laganje nije u redu. Vaše dijete također mora znati zašto je to pogrešno, pa možda možete napraviti neko obiteljsko pravilo o laganju.
Iskrenost je prvo poglavlje knjige o mudrosti.
Thomas Jefferson
Evo još nekolko savjeta koji vam mogu pomoći ako vaše dijete svjesno laže:
- Odvojite vrijeme za mirni razgovor s djetetom o tome kako se osjećate zbog laži, kako to utječe na vaš odnos i kako bi mogao biti tužan ako mu obitelj i prijatelji prestanu vjerovati
- Uvijek mu dajte do znanja da znate da laže, ali nemojte ga isprepadati sa stalnim pitanjima govori li istinu. Također izbjegavajte nazivati dijete lažovom ili sličnim nazivima., her bi to bi moglo dovesti do još više laganja. Odnosno, ako vaše dijete vjeruje da je lažljivac moglo bi i nastaviti lagati.
- Pomozite djetetu da ne laže. Npr, ako dijete laže kako bi privuklo vašu pažnju, razmislite o pozitivnijim načinima na koje biste se djetetu mogli posvetiti i poboljšati mu samopoštovanje.
Laganje o ozbiljnim problemima
Ponekad djeca lažu ili čuvaju tajne o ozbiljnim problemima. Primjerice, dijete koje je odrasla osoba zlostavljala ili ga je zlostavljalo drugo dijete često će lagati jer se boji da će biti kažnjeno ako to nekome kaže.
Ako sumnjate da vaše dijete laže kako bi zaštitilo nekoga drugog,cuvjerite ga da će biti siguran ako kaže istinu i dajte mu do znanja da ćete učiniti sve što možete da mu pomognete. Neka djeca mogu često lagati zbog ozbiljnijeg, negativnog ili čak ilegalnog ponašanja poput krađe paljenja vatre i sličnih stvari koje znaju da ne smiju raditi.
Koji god razlog bio, djecu treba opominjati i učiti da ne smiju lagati, ali isto tako pokazati razumijevanje u određenim situacijama. Bitno je sa svojom djecom graditi povjerenje i učiti ih da budu iskrena već od najranije dobi. Provoditi s njima vrijeme u aktivnoj igri kako biste se međusobno upoznavali i kako bi vam djeca vjerovala i osjećala se sigurno ako vam žele nešto priznati.
Jedan od načina kako možete djeci objasniti da nije dobro lagati, je ispričati priču na tu temu uz društvenu igru Čiri-biri bajka.
