Svakim danom saznajemo o načinima na koje je Čiri-biri bajka nekome pomogla. Bio to netko tko radi s djecom, roditelj ili samo dijete. Pa tako nas je našla i jedna super učiteljica i pripovjedačica Danijela koju je igra oduševila.
Osvrt na igru Čiri-biri bajka
Danijela je svoje iskustvo s igrom odlučila podijeliti s nama, a mi smo ga zatim odlučili podijeliti sa vama. Igru je sagledala s više aspekata, kao pripovjedačica, kao majka i kao učiteljica. Pa smo njen osvrt odlučili objaviti na našem blogu. Jer mislimo da tu stvarno treba biti. 🙂
“Kad sam krenula s projektom Fora priča i kreativnim radionicama za najmlađe i one malo veće, znatiželjno sam istraživala sve što ima veze s bajkama i pričama. Ideja je bila približiti djeci čitanje. I to od najranije dobi. Na kreativnim radionicama koristila sam senzomotoričke poticaje prilikom propovijedanja i čitanja priča i slikovnica.
Često sam sama izmišljala i oblikovala priče kako bi bile što dinamičnije i bliže onim najmlađima. Djeci se mogu čitati priče od najranije dobi, već u trbuhu. Kad dođu do dobi od godine dana, rijetko su mirni te odrasli odustaju od čitanja i pričanja jer misle da djeca ne prate, što nije istina. Tada im treba ponuditi neke igre i igračke te slikovnice koje imaju
prozorčiće i glazbene gumbe. Interakcija s pričom postaje veća.
Što su stariji, pažnja im je sve bolja te s četiri godine mogu pratiti priču mirno sjedeći na mjestu. Ipak, interaktivna igra u
kojoj se oblikuju likovi i umeću žetončići puno je zanimljivija i pruža im priliku da sami sudjeluju u pričanju puno ranije.
Iako je definirana kao igra za 6+ zbog elemenata koji sadrže slova, ona ima nekoliko razina i onu osnovnu mogu igrati djeca upola mlađa, ona koja imaju tri godine. Zanimljive boje, likovi, dijelovi koji se slažu kao puzzle, likovi koji se oblikuju, pijuni, kocka i zanimljiva priča. Toliko poticaja!
U početku sam mislila kako će Čiri-biri bajku moći igrati samo veća djeca. Nisam bila sigurna u to kako će ju prihvatiti moj četverogodišnjak. Kad smo ju raspakirali i proučili, nismo ju mogli prestati igrati. Bajke i priče obožavamo još od rođenja, a jednostavne društvene igre smo počeli igrati prije pola godine.
Čiri-biri bajka nam je bila predivan spoj oba svijeta. Bacaš kocku, zbrajaš, gradiš nova polja, istražuješ svijet, skupljaš zanimljive predmete, svaki puta si neki drugi lik kojeg možeš oblikovati tako da umetneš tri kartice u predviđen utor i još divne priče. Otkrivaš daleke zemlje i čudnovate likove i na kraju ispričaš uvijek novu priču.
Za sada smo na prvoj razini u kojoj ne koristimo kartice, ali jednom je prilikom mama zaigrala sa svojim bratom, ujom, pa je i dječak poželio igrati s karticama i skupljati predmete koji su na njima navedeni. Tu je igra stigla na viši nivo, a ponekad bismo brzinski odigrali i onu našu početnu. Još nas čeka i onaj najviši nivo i nova igra u istoj kutiji.“
A što kaže kao učiteljica?
“Čim sam saznala za postojanje igre Čiri-biri bajka odlučila sam ju nabaviti i za svoje učenike, petaše, koji se upoznaju s pojmom bajka. Igra je najbolji način za usvojiti nova znanja. Divna prilika da razvijaju govor, maštu, komunikaciju, suradničko učenje, kreativnost i strukturu bajke.
Oduševljenju nije bilo kraja kada sam shvatila da se na karticama nalaze pojmovi koje učenici petog razreda savladavaju u pripovjednom tekstu – zaplet, vrhunac i rasplet. Nakon uvodnog djela predstavljanja, koji je prvi dio pripovjednog teksta, slijedi zaplet, vrhunac pa rasplet. S određivanjem dijelova teksta koji inače pripadaju tim kompozicijskim dijelovima, učenici često imaju poteškoće. Kroz igru im se ti pojmovi uvode nježno i usputno te ih oni uspješno upoznavaju i savladavaju kroz igru i priču koju oblikuju.
Na dodatnim karticama koje u igru ulaze u najvišem nivou igranja, dostupni su problemi koje često obrađujemo kroz radionice na Satu razrednog odgoja. Kartice imaju nazive poput: Budi uvijek svoj, Svi su posebni, Nemoj se bojati pitati ili Lažljivci lažu. Iza zanimljivih naslova kriju se izazovi da se priča ispriča na tu temu i da na kraju usvoji moralna pouka.
Primjerice: „Zaplet: Priča se da je tada živio netko tko nikada nije htio ništa dijeliti s drugima.“ Pripovijedanje i igra odličan su alat za rješavanje unutarnjih sukoba, ali i onih u međusobnim odnosima. Lik iz priče daje nam potreban odmak i sigurnost kako bismo ispričali svoju priču i na taj način postali emocionalno snažniji.”
Danijela Miklec, prof. hrvatskog jezika i informatologije
Hvala Danijeli na ovako divnom i iskrenom osvrtu. Imali smo priliku s njom voditi jednu radionicu pripovijedanja bajki kroz igru i njena interakcija s djecom je fantastična. Pa ako volite priče, s Fora pričom sigurno nećete pogriješiti. 🙂
Kao što nas je pronašla Danijela, isto tako nas je i pronašla jedna divna logopedica koja nam je ispričala na koje joj sve načine Čiri-biri bajka pomaže u radu s djecom s govornim poteškoćama, a više o tome možete pročitati .