Prije pojave prvih pisama, ljudi su svoja znanja i informacije dijelili jedni s drugima usmenim putem. Tako je storytelling, odnosno pripovijedanje zapravo najstarija metoda učenja, a i dan danas ima veliku ulogu u dječjem razvoju i odrastanju.
Neka storytelling postane dio vaše svakodnevice
Današnja djeca su okružena tehnologijom i imaju doslovno sve na raspolaganju. A mi roditelji, mi svi nekako živimo užurbanim tempom i imamo vrlo malo vremena, nakon posla i svih obaveza koje nas dočekaju kod kuće, posvetiti se svojoj djeci. No ipak, vremena ima. I to vrijeme koje imamo trebali bismo maksimalno iskoristiti u zbližavanju i upoznavanju svoje djece. Jedna od metoda je upravo storytelling, odnosno pripovijedanje ili pričanje priča.
Svi smo mi kao mali voljeli slušati zanimljive priče, pa tako i naša djeca vole slušati kako im čitamo ili pripovijedamo i to već od najranije dobi. Tko još ne zna za Crvenkapicu, Snjeguljicu i sedam patuljaka i ostale divne bajke koje nas svojim poukama uče moralnim vrijednostima. No, ako se i ne možete sjetiti niti jedne priče, izmislite neku svoju, što god vam padne na pamet. Čak možete ispričati i neki događaj iz vašeg djetinjstva koji je na vas imao utjecaj.
Djeca vole slušati naše priče, što nam se sve događalo dok smo bili mali i što smo iz toga naučili. Puno će lakše kroz priču shvatiti i prihvatiti neku situaciju ili događaj koji im nije jasan ili ga teško razumiju. Puno puta mislimo kako nema smisla djeci nešto objašnjavati, jer ionako ne bi shvatili. Zapravo smo u krivu. Djeca žele shvatiti, a naša je dužnost da im na njima prikladan način to približimo i objasnimo.
Znate i sami onu fazu u kojoj nam krenu postavljati tisuću pitanja dnevno; “A zašto je to tako?”, “A što to znači?”, “A zašto baš to moram?”. Znam da, nije lako odgovarati na sva ta pitanja, ali to je odlična prilika da ih kroz pripovijedanje mentalno i emocionalno pripremate za život. Nije toliko teško pridobiti njihovu pažnju da nas poslušaju, koliko je teško potaknuti ih da se koncentriraju i o tome počnu razmišljati.
Slušajući nas kako pripovijedamo, djeca će nakon nekog vremena pokušati i sama smisliti i ispričati svoju priču. Na taj će način razvijati kreativnost i maštu, a možda će pokušati i zapisati ono što su osmislili. Pripovijedanje djecu potiče na verbalno izražavanje i pravilan izgovor s kojim mnoga djeca danas imaju problema. Pravilnim izražavanjem stječu i prezentacijske vještine koje će im koristiti u kasnijoj budućnosti. Također, lakše će razumjeti i objasniti radnju lektire.
Storytelling – važan dio dječjeg odrastanja
Osim što uče pripovijedati, djeca uče i slušati. Samim time radimo na povećanju njihove koncentracije i pažnje. Kada je dijete ljuto i ima napad bijesa, jako je teško umiriti ga i pridobiti njegovu pažnju. I sama sam se puno puta borila u tim situacijama. Sve dok jednog dana nisam viknula “Heeeej, jesi čuo što se dogodilo?” I samo sam krenula s nekom pričom pokušavajući pridobiti njegovu pažnju. Plač se postepeno smanjivao i dijete se na kraju, slušajući me, u potpunosti smirilo. Nije sigurno da će ovo upaliti kod svakog djeteta, ali vrijedi pokušati. 😀 Iskoristite u pričama stvari ili osobe koje djeca inače vole i koje su im trenutno aktualne.
Kroz pripovijedanje djeci usađujemo moralne vrijednosti i vrline, te ih potičemo na razmišljanje. Pomažemo im da razlikuju dobro od lošeg, te tako uče o životu, ali i o sebi samima. Često se nađemo u situaciji da ne znamo kako im nešto objasniti, pa makar nešto uobičajeno kao npr. zašto moraju pospremati svoju sobu. Dajem taj primjer iz osobnog iskustva. 🙂 U tom trenutku izmislite neku priču kroz koju ćete djeci dati do znanja da svi moramo držati svoje sobe urednima i zašto. Ovo je sada jednostavan primjer, no ponekada su tu i stresne situacije kroz koje djeca prolaze, a i mi zajedno s njima. Kroz igru i pripovijedanje će se lakše nositi s takvim događajima i osjećat će se sigurnije.
“If you want your children to be intelligent, read them fairy tales.
If you want them to be more intelligent, read them more fairy tales.”
– Albert Einstein
Neka su djeca prirodni pripovjedači, a nekima treba vježbe. No, bez obzira je li vaše dijete pričljivo ili ne, vi ste tu da mu u tome pomognete. Zapamtite da djeca, pogotovo kada su mala, uče od vas. Doslovno kopiraju sve što vi radite. Kroz pripovijedanje će djeca bolje razumjeti druge i lakše će se poistovjetiti s njihovim situacijama. Moguće je da im smanjite stres, ali i da vam se oni sami otvore. Neka djeca nam kroz svoju priču zapravo ispričaju nešto što ih muči, a ne znaju kako da nam to na drugačiji način kažu. Nije strano da mnogi dječji psihijatri i psihoterapeuti koriste ovu metodu u radu s djecom kako bi shvatili što se dešava u njihovim glavicama. 🙂 Poznati američki dječji psihijatar Richard A. Gardner je čak i izdao knjigu “Storytelling in psychotherapy with children”.
Da ne zaboravim još jednu veliku dobrobit – vježbu memorije. Znate i sami da najbolje pamtimo kada nam netko nešto usmeno objasni. I sama mogu reći da sam uvijek najviše naučila na predavanjima, slušajući drugu stranu. Najviše su mi u pamćenju ostale neke priče predavača koji su ih znali ispripovijedati na dovoljno zanimljiv način da mi ostanu u sjećanju, a naučile su me nekim životnim vrijednostima i lekcijama.
Dokazano je da djeci nedostaje roditeljska pažnja i da će većina njih prije odabrati igru s roditeljem nego ekran. Svima nam ponekad ponestane ideja na koji se način igrati s djecom. Pričanje priča i razgovor s djetetom stvarno ne zahtijevaju puno napora i truda, a imaju pozitivan utjecaj na njihov razvoj. Bitno je s njima razgovarati, pa makar i o onome što trenutno radite. Bilo to pranje suđa, vezanje tenisica ili nešto treće . Djeca su male spužve, a o nama ovisi što će upiti. 🙂
Bitno je kao roditelj biti uključen u dječje odrastanje i pratiti njihov razvoj, te upoznavati i osluškivati potrebe svoje djece kroz igru. Mi ne možemo pripovijedati umjesto vas, ali vam ovaj alat može pomoći u strukturi pripovijedanja i potaknuti maštu – društvena igra Čiri-biri bajka koja će vas svaki puta odvesti u neku novu bajku ili priču. 🙂