Želja svakog roditelja je vidjeti kako njihova djeca odrastaju u samopouzdane i hrabre odrasle osobe, no ponekad djeci može nedostajati samopouzdanja što može utjecati na njihovo samopoštovanje.

Iz različitih razloga djeca mogu postati plaha i uplašena. Teško je čuti kako vlastito dijete govori rečenice poput “Ja to ne mogu.” ili “Glup sam.”, te je to znak da dijete ima nisko samopoštovanje. Takva djeca sumnjaju u sebe i ne vjeruju da mogu raditi neke stvari koje druga djeca mogu.
Svom djetetu možete pomoći da promijeni način razmišljanja pozitivnim izjavama i tako ojačati njihovo samopoštovanje i samopouzdanje. No, prije svega, važno je prvo otkriti zašto dijete osjeća da nije dovoljno dobro. Problem ćete moći riješiti samo ako prije toga nađete točan uzrok.
Što kod djece uzrokuje nesigurnost i nisko samopoštovanje?
Svi mi roditelji, kada čujemo da dijete govori nešto loše o sebi, automatski ga u tome zaustavljamo i govorimo mu kako to nije istina. No koliko od vas je pitalo svoje dijete zašto se tako osjeća i pokušalo s njime razgovarati o problemu koji ga muči? Većina te djece je suočena s nekim izazovom koje ne znaju sami riješiti, a isto tako izraziti pravilno svoje osjećaje, pa iz vlastite nesigurnosti koriste taj negativan način govora o sebi samima.
Neki od razloga zbog kojih djeca mogu imati nisko samopoštovanje su anksioznost, zlostavljanje, depresija, loš uspjeh u školi, stresni događaji, loš utjecaj prijatelja, te roditelji koji im ne pružaju podršku.

U tim je situacijama važno da se ne fokusirate na to kako da riješite problem, već kako da djetetu pomognete da sam prevlada taj problem. Neke stvari koje možete reći svom djetetu da se osjeća bolje su:
Žao mi je što se tako osjećaš
Djetetu će puno značiti ako pokažete da razumijete njegove osjećaje i da suosjećate s njim. Objasnite im da svi u životu ponekad prolazimo kroz teške i stresne situacije, ali da je sve moguće riješiti.
Znam da ti je teško, kako ti mogu pomoći?
Ako postoji poveznica između škole i niskog samopoštovanjem koje dijete proživljava, ohrabrite ga i potaknite da koristi vještine koje već ima. Npr. ako misli da ne može riješiti domaću zadaću, recite mu da znate da je ova zadaća možda malo izazovna, ali da on to može. Recite mu da ste i vi u njegovoj dobi imali problema s tim predmetom, ali da ste ga na kraju uspješno savladali, te da vjerujete da i on to može.
Kada uvjerite dijete da ima kontrolu nad svojim problemom, pitajte ga ako mu ikako možete pomoći. Ako vam dozvoli, pomognite mu koliko možete.
Svi griješimo
Ako primijetite da vaše dijete konstantno griješi i osjeća se loše nakon toga, vrlo vjerojatno je to razlog niskog samopoštovanja i samopouzdanja. Recite mu da svi griješimo, te pomognite da to učini na ispravan način. A ako ne zna kako, vodite ga i ohrabrujte.

U redu je osjećati se frustrirano i ljuto
Neka djeca ne znaju izraziti svoje osjećaje, a kada pokažu bijes ili frustraciju, osjećaju se zbog toga loše. To se događa djeci koja misle da pokazivanje negativnih emocija nije u redu. Dajte svojoj djeci do znanja da je sasvim normalno osjećati i te emocije, te da su ih slobodni izražavati, a ne držati u sebi.
Recite im da je u redu bitu tužan, da razumijete da su povrijeđeni ili ljuti. Ako djeca ne izražavaju svoje osjećaje, to ih može dovesti do depresije i mogu se povući u sebe.
Savršen si upravo ovakav kakav jesi
Većina djece ima problema s niskim samopoštovanjem i samopouzdanjem jer im se ne sviđa njihov izgled. To je uobičajeno u tinejdžerskim godinama kada počinju uspoređivati svoj izgled sa svojim vršnjacima. Ako primijetite da se vaše dijete ne smatra privlačnim, recite mu da je jedinstven i da ima izgled s kojima se nitko ne može mjeriti.
Udijelite mu neki kompliment kao npr. da ima najljepše oči. Problemi s tim bi mogli potrajati, a dok se ne riješe, nastavite hvaliti njegov izgled i dijete će na kraju u to i vjerovati.
Vjerojatno smo se svi ponekad našli u situaciji kada nam je nedostajalo samopoštovanja i samopouzdanja. Proganjao nas je taj osjećaj vlastite nesigurnosti koji nije ni malo lijep. Zato svaki dan govorite svojoj djeci koliko su hrabra, pametna, snažna i lijepa, jer time jačate njihovo samopoštovanje.
A ako otkrijete neki problem koji vaše dijete ima, ispričajte o tome priču. U tome vam može poslužiti i društvena igra Čiri-biri bajka jer znamo da je djeci sve lakše kroz igru. 🙂
