Ljutnja je sasvim normalna, pa i korisna emocija. Pokazuje djeci kada stvari nisu onakve kakve bi trebale biti.
Svi se ponekada naljute. U stvari, ljutnja je normalna, zdrava emocija kada se izražava na odgovarajući način. Ali neka djeca su često ljuta i to ih ometa u svakodnevnim aktivnostima. Svađaju se čak i kada se igraju i rade nešto zabavno, pa njihova nesposobnost nošenja s vlastitim emocijama utječe na njihovu kvalitetu života.
Što zapravo stoji iza te ljutnje?
Mnoge stvari mogu doprinijeti izražavanju ljutnje kod djece. Moguće da su to nerazriješeni osjećaji, poput tuge zbog razvoda roditelja, gubitka voljene osobe, zbog neke traume ili zlostavljanja.
Problemi s mentalnim zdravljem također mogu biti povezani s izljevima bijesa. Djeca s depresijom, tjeskobom, poremećajem pažnje/hiperaktivnosti bore se sa kontrolom vlastitih emocija.
Nije uvijek jasno koji zapravo problem stoji iza takvog ponašanja. Neka djeca jednostavno imaju nižu toleranciju na frustraciju od drugih.
Kako pomoći djetetu da se nosi s ljutnjom?
Nemojte dozvoliti sebi da izgubite strpljenje jer je vaše dijete ljuto, već mu pomognite. A kako?
Učite svoje dijete kako da se nosi s osjećajima
Djeca koja ne razumiju svoje osjećaje i ne znaju ih verbalizirati, često ljutnju izraze agresivnošću. Dijete koje ne zna reći “Ljut sam!” može izraziti svoje osjećaje i fizičkim napadom. Također, dijete koje ne zna objasniti da je tužno može se loše ponašati kako bi privuklo pozornost.
Kako biste pomogli svom djetetu da nauči prepoznati osjećaje, počnite s podučavanjem o osnovnim osjećajima kao što su “ljut”, “tužan”, “sretan” i “uplašen”. Pomognite im da shvate osjećaje govoreći im rečenice poput “Čini se da si trenutno jako ljut.” S vremenom će naučiti prepoznati vlastite emocije.
Napravite termometar ljutnje
Termometri ljutnje su alati koji pomažu djeci da prepoznaju znakove da njihova ljutnja raste. Nacrtajte veliki termometar na komad papira. Počnite od dna s nulom i upišite brojeve do 10 prema vrhu termometra.
Na termometru nula znači da nema ljutnje uopće, 5 označava srednja količinu ljutnje, a 10 označava najveću ljutnju ikada.
U vrijeme kada se vaše dijete ne osjeća uzrujano ili ljuto, pričajte o tome što se događa u njegovom tijelu prema svakom broju na termometru. Možete mu reći da se smiješi kada je na razini 0, ali da ima lud izraz lica kada dosegne razinu 5. Može osjetiti da mu se lice užari kada je na 2, a mogao bi stisnuti šake kada je na razini 7. Kada dođe do 10, može se osjećati kao ljutito čudovište.
Korištenje termometra pomaže djeci da nauče prepoznati ljutnju kada se ona dogodi.
Smislite plan smirivanja
Naučite djecu što učiniti kada se počnu ljutiti. Umjesto da razbacuju stvari ili udaraju u nešto, dogovorite neki “kutak za smirenje” u koji će dijete otići kada se osjeća ljuto.
Potaknite ih da bojaju, čitaju knjigu ili da rade neku drugu umirujuću aktivnost dok se ne počnu osjećati bolje. Možete čak napraviti neki komplet za smirivanje. To može uključivati omiljene bojanke vašeg djeteta, bojice, zabavnu knjigu za čitanje, naljepnice i omiljenu igračku.
Razvijajte vještine upravljanja bijesom
Jedan od najboljih načina da pomognete djetetu kada se osjeća ljutito je naučiti ga specifičnim tehnikama upravljanja bijesom. Duboko disanje može smiriti djetetov um i njegovo tijelo kada je uznemireno. Odlazak u brzu šetnju, brojanje do 10 ili ponavljanje korisne fraze također može pomoći.
Nemojte pokleknuti pred tantrumima
Ponekad djeca otkriju da su izljevi bijesa učinkovit način da dobe ono što žele. Ako mu npr. kupite igračku samo zato što je imao ispad bijesa, naučit će da to može učiniti svaki put.
“Kada se djeca ne znaju nositi s emocijama, tu smo da im pružimo mir, a ne da se pridružimo njihovom kaosu.”
L.R Knost
Ne popuštajte svom djetetu kako biste izbjegli tantrum. Iako bi to kratkoročno moglo biti lakše, dugoročno će popuštanje samo pogoršati probleme u ponašanju. Umjesto toga, poradite na povezivanju sa svojim djetetom kako bi se ono osjećalo sigurnije da će njegove potrebe biti zadovoljene.
Držite se dogovora oko posljedica
Morate biti dosljedni kako bi vaše dijete naučilo da agresija i ponašanje bez poštovanja nisu prihvatljivi. Ako vaše dijete nešto razbije kada je ljuto, neka vam to pomogne popraviti ili obaviti kućanske poslove kako bi prikupilo novac za popravak.
Izbjegavajte nasilne medije
Ako vaše dijete pokazuje agresivno ponašanje, izlaganje nasilnom sadržaju na ekranima ili video igricama može pogoršati problem. Usredotočite se na knjige, igre i ostali sadržaj koji modelira zdrave vještine rješavanja sukoba.
Čiri-biri bajka je igra u kojoj s djetetom možete razgovarati i npr. ispričati priču o ljutom Luki koji je na kraju naučio kontrolirati svoj bijes.