Vršnjačko nasilje je veliki problem. Zbog toga se djeca mogu osjećati povrijeđeno, uplašeno, bolesno, usamljeno, posramljeno i tužno. Nasilnici najčešće fizički i/ili emocionalno zlostavljaju druge kako bi ih povrijedili ili uplašili.
Vršnjačko nasilje je velika stvar
Zlostavljanje je veliki problem koji pogađa mnogo djece. Većina djece kaže da su bili maltretirani ili zadirkivani. Djeca se zbog maltretiranja mogu jako loše osjećati i biti pod stresom.
Zlostavljanje može biti uzrok da se djeca ne žele igrati vani ili ići u školu. Teško je zadržati misli na školskoj zadaći ako se dijete brinete kako ćete izaći na kraj s nasilnikom koji ga maltretira.
Maltretiranje smeta svima, a ne samo djeci koja su napadnuta. Vršnjačko nasilje može učiniti školu mjestom straha.
Zašto se nasilnici tako ponašaju?
Neki nasilnici traže pažnju. Možda misle da je zlostavljanje način da budu popularni ili da dobiju ono što žele. Većina nasilnika pokušava se osjećati važnijima i moćnijima.
Neki nasilnici dolaze iz obitelji u kojima su svi ljuti i stalno viču. Možda misle da je ljutnja, prozivanje i guranje ljudi normalan način ponašanja. Neki nasilnici kopiraju ono što su vidjeli da netko drugi radi. Neki su i sami bili maltretirani.
Neki nasilnici znaju da ono što rade ili govore povrjeđuje druge ljude, dok neki možda zapravo ne znaju koliko njihovi postupci mogu biti štetni. Većina nasilnika ne razumije osjećaje drugih i ne mari za njih.
Nasilnici često biraju nekoga nad kim misle da mogu imati moć i najčešće biraju djecu koja se lako uzrujaju. Ponekad biraju nekoga tko je pametniji od njih ili se na neki način razlikuje od njih. Ponekad jednostavno zezaju dijete bez ikakvog razloga.
Kako se nositi s vršnjačkim nasiljem
Dakle, sada znate da je zlostavljanje veliki problem koji pogađa mnogo djece, ali što učiniti ako netko maltretira dijete?
Sprječavanje nasilnika u njegovom naumu
Naučite dijete da nasilniku ne da priliku i da ga izbjegava koliko god može. Naravno, ne može se sakriti ili preskočiti nastavu, ali ako ga ikako može izbjeći, neka to učini.
Pokazivanje hrabrosti
Ako se vaše dijete nekog boji, vjerojatno se ne osjeća najhrabrijim. Ali ponekad je samo hrabro ponašanje dovoljno da zaustavi nasilnika. Kako izgleda i ponaša se hrabra osoba? Neka se uspravi, zauzme čvrst stav i izrazom lica pošalje poruku: “Ne zezaj se sa mnom.” Lakše je osjećati se hrabrim ako se dijete osjeća dobro u vlastitoj koži.
Osjećati se dobro u vlastitoj koži
Ohrabrite svoje dijete da se osjeća dobro. Djeca koja su zlostavljana često imaju osjećaj manje vrijednosti i niskog samopouzdanja. Već smo pisali kako da djeca steknu samopouzdanje. Kada to postignu, osjećat će se bolje i hrabrije, te se suprotstaviti svom nasilniku.
Nađi prijatelja (i budi prijatelj)
Zajedno smo jači. Predložite svom djetetu da se uvijek drži svog prijatelja, te isto tako da pomogne nekom prijatelju koji ima problem sa zlostavljačem. Uključite se ako vidite da se nasilje događa u školi vašeg djeteta.
Što učiniti ako nasilnik nešto uradi ili kaže vašem djetetu
Ignoriranje
Objasnite djetetu da, ako ikako može, ignorira prijetnje nasilnika. Neka se pravi da ga ne čujete i brzo se udalji na sigurno mjesto. Nasilnici traže neku reakciju na njihovo zadirkivanje. Ponašati se kao da ne primjećuje i da ga nije briga je kao da uopće ne reagira, a to bi moglo zaustaviti nasilnika u njegovom naumu.
Zauzimanje za sebe
Iako se vaše dijete ne osjeća hrabro i samouvjereno, neka se bar pokuša pretvarati da se tako osjeća. Neka jasno i glasno kaže nasilniku: “Ne! Prestani!”. Zatim se udalji ili pobjegne ako mora. Djeca se također mogu zauzeti jedno za drugo govoreći nasilniku da prestane zadirkivati ili plašiti nekoga, a zatim zajedno odu. Ako dijete učini ono što nasilnik kaže, veća je vjerojatnost da će ga nastaviti maltretirati.
Neuzvraćanje maltretiranja
Naučite dijete da nikada ne uzvraća. Uzvraćanje samo zadovoljava nasilnika, a također je i opasno jer bi netko mogao nastradati. Najbolje je ostati s drugima, čuvati se i potražiti pomoć odrasle osobe.
Nepokazivanje osjećaja
Neka se dijete skoncentrira na to da ne pokazuje pred nasilnikom svoje osjećaje. Ukoliko nasilnici vide da njihovo ponašanje djeluje, nastavit će s maltretiranjem. Savjetujte dijete da ne pokazuje nikakve emocije pred nasilnikom.
Uključivanje odrasle osobe
Uvjerite dijete da vam se uvijek mogu obratiti ako ih netko maltretira. Ponekad je dovoljno da kažu učitelju ili ravnatelju, jer nasilnici tada prestanu bojeći se da će ih roditelji kazniti. Vršnjačko nasilje je pogrešno i svi koji su žrtve maltretiranja ili vide nekoga maltretiranog moraju o tome progovoriti.
Često djeca skrivaju svoje probleme i ne žele pričati o njima. Isti tako bi mogli sakriti da ih netko maltretira. Ako sumnjate da se vaše dijete s nečim bori, pokušajte razgovarati s njim kroz igru. Čiri-biri bajka je storytelling igra koja bi vam u tome mogla pomoći, jer djeca kroz priču, na suptilan način ispričaju nešto što ih muči. Također, likovi u igri često imaju karakteristike osoba koje ih okružuju.