Svako dijete tijekom odrastanja doživi neki trenutak srama. No, neka djeca su po karakteru sramežljiva. Možete li se jednostavno pomiriti s tim ili ih morate “popraviti”?
Da li je loše biti sramežljiv?
Dr. Christopher Kearney, profesor psihologije sa Sveučilišta Nevada u Las Vegasu, tvrdi da možete svoje dijete pustiti da bude sramežljivo, ali da im isto tako trebate pomoći da se oslobode srama koji ih sputava u životu. Kaže kako sramežljiva djeca možda neće postati izrazito društvena i otvorena, ali im svejedno možete pomoći da nauče kako funkcionirati u društvenim okruženjima i graditi odnose.

Općenito, nema ništa loše u sramežljivosti. Stidljiva djeca često su bolji slušatelji i imaju manje problema u školi. Biti sramežljiv postaje problem kada to djeci smeta za obavljanje svakodnevnih uobičajenih stvari ili kada su zbog toga nesretni.
Mogli biste zatražiti stručnu pomoć ako vaše dijete:
– ne želi ići u školu
– ima problema sa sklapanjem prijateljstva
– nije sigurno oko odlaska na rođendane ili druge aktivnosti
– osjeća zabrinutost zbog sramežljivosti
Koji je uzrok sramežljivosti?
Stidljivost je prilično česta. Procjenjuje se da između 20% i 48% ljudi ima sramežljive osobnosti.
Većina sramežljive djece jednostavno se rodi takva, iako negativna iskustva također mogu igrati ulogu. Ako se sramežljivost kod vašeg djeteta pojavila iznenadno, moguće je da je pokretač bio neki događaj, te dijete treba vašu pomoć da ga svlada.

Sramežljiva djeca često imaju zajedničke osobine. Obično su samostalna, promišljena i empatična, ali često ne vole isprobavati nove stvari i treba im više vremena da se prilagode novoj situaciji. Možda žele biti društveni, ali izbjegavaju prilaziti drugima jer se boje ili ne znaju kako.
Kako pomoći sramežljivom djetetu?
Važno je da situacijama pristupaju svojim tempom, a ne vašim.
Zajedno napravite strategiju
Pomozite djetetu u određenim situacijama kao što su sklapanje prijateljstva i upoznavanje s drugom djecom. Naučite ih kako da se pridruže razgovoru i nađu načina da dođu do riječi, ali i s druge strane da imaju mjeru te za znaju i drugima prepustiti riječ. 🙂 Recite im da se mogu uključiti u razgovor tako da potvrde da vole istu stvar kao i dijete koje priča, npr. “I ja volim avione.” I isto tako da se interesiraju za druge i postavljaju im pitanja.
Izgradite samopouzdanje
Podsjetite ih na vrijeme kada su bili u novim situacijama i prebrodili to. Kada npr. idete na rođendansku zabavu, podsjetite ih na drugu zabavu na kojoj su bili i koliko su se zabavili s drugom djecom.
“Pomozite im u izazovima koji ih ojačavaju, pa ih žele ponoviti.”
Dr. Christopher Kearney
Poradite na socijalnim vještinama
Dajte djetetu šanse da vježba svoje socijalne vještine kad god možete. U trgovini ih potaknite da oni plate, neka sami naručuju svoj obrok u restoranu i sl. Češće pozovite nekog prijatelja na igru kako bi vaše dijete moglo više vježbati s vršnjacima.
Dajte mu do znanja da primjećujete
Pohvalite ili nagradite svoje dijete za male korake, poput pozdrava ili mahanja. Ako se “smrznu” pred nekim, razgovarajte o tome i o stvarima koje mogu pokušati sljedeći put.
Izrazite empatiju
Recite svom djetetu da vidite kada je sramežljivo i da se vi ponekad osjećate tako. Podijelite priče o tome kako ste vi prevladali vlastitu sramežljivost.
Razgovarajte kroz igru
Sramežljiva djeca su često i emocionalno zatvorena i teško izražavaju svoje osjećaje. Djeca se kroz igru opuste. U tim trenucima se vrlo često nesvjesno otvore i počnu s nama razgovarati o problemima i strahovima s kojima se susreću.

Odličan alat za to su storytelling igre u kojima je fokus na pripovijedanju i izražavanju. Jedna od takvih igara je i Čiri-biri bajka. 🙂
Prije svega, pokažite djeci ljubav i prihvaćanje, te dajte im do znanja da je u redu biti sramežljiv. 🙂