Svi koji imaju školarce znaju kakve su to pripreme prije početka nove školske godine. Budite na vrijeme spremni i smanjite stres uz par naših savjeta 🙂
Započnite s rutinom buđenja
Kako velike spavalice ne bi doživjele šok zbog nagle promjene, započnite na vrijeme s rutinom ranijeg buđenja. Sigurni smo da im neće biti drago, ali do početka škole će se naviknuti i imati više energije već od jutra.
Pripremite popis svega što trebate kupiti
Ovo će vam definitivno uštedjeti novac i vrijeme. Prije nego što krenete u kupovinu proguglajte cijene i vidite gdje možete proći jeftinije. Dodatno ćete uštedjeti ako prekopate ormare, ladice i police kako biste vidjeli imate li već neke od stvari s popisa kod kuće.
Uredite prostor za rad i učenje
Kupili ste sav školski pribor i vrijeme je da uredite kutak za rad i učenje. Tako će dijete dobiti prostor samo za svoje školske obaveze koje mora obavljati kod kuće. No, nemojte zaboraviti da nekoj djeci odgovara da taj prostor s vremena na vrijeme promjene, pa tako završe u blagovaoni, na trosjedu ili nekom drugom mjestu. Poštujte njihovu slobodu, jer će sigurno biti efektivniji tamo gdje se trenutno bolje osjećaju.
Napravite raspored
Pritom ne mislimo samo na školski raspored. Kada započne škola, rutina se ne mijenja samo djeci, već i odraslima. Kažu da je dobra organizacija pola posla, pa zato napravite tjedni/mjesečni raspored sa svim obavezama i zadacima za svakog ukućana. Vi ćete uvijek imati sve na oku i ništa vam neće promaknuti, a djeca će se učiti radnim navikama.
Naučite kako izbjeći ometanje
Djeca jedva čekaju da ih nešto prekine u nekom radnom zadatku. Zato ih pripremite da nema ometanja za vrijeme pisanja domaće zadaće ili čitanja lektire. Danas nas prije svega ometaju razne notifikacije na mobitelu, pa razgovarajte s djetetom o tome i recite mu da mobitel i ostale digitalne uređaje ostavi negdje gdje mu neće remetiti pažnju. Znamo svi da je potrebno neko vrijeme da se ponovno “ufuramo” u ono što radimo ako nas u međuvremenu nešto prekine.
Razgovarajte s djecom o njihovim osjećajima
Povratak u školu nekoj djeci i roditeljima može biti stresan. Ove godine pogotovo, jer djeca nisu dugo bila u škloskim klupama. Otvoreno razgovarajte s djecom o njihovim osjećajima i strahovima, ali i zapamtite – jako je bitno da vi izbjegavate iznositi negative emocije ili reakcije pred njima. Vrlo često to nesvjesno radimo, ali djeca sve razumiju pa im automatski sve to prenosimo.
Održite obiteljski sastanak
Nakon ljeta je teško ponovno ući u rutinu pa je naš savjet da organizirate meeting na kojem ćete razgovarati o svemu što trebate promijeniti, kao npr. ranije buđenje, tko će biti zadužen za određene zadatke, dogovoriti koje je vrijeme za učenje, a koje za igru i sl. Znači pravi mali sastanak. Ovo možete nastaviti raditi češće kako biste uvijek znali kako su vaša djeca i trebaju li možda pomoć ili podršku.
Stvari pakirajte večer prije
Kako ujutro ne biste bili u strci i zbrci, spakirajte torbu i odjeću za sutradan večer prije. Vjerujte, ujutro ćete si biti zahvalni. Kako biste dodatno uštedjeli na vremenu, stvari koje vam trebaju na odlasku iz kuće stavite čim bliže izlaznim vratima.
Učite svaki dan po malo
Da, sigurni smo da je svako od nas čuo rečenicu “uči svaki dan po malo” tisuću puta tijekom školovanja, ali rijetko tko se toga i držao (svaka čast onima koji jesu :D). Da smo danas te pameti, sigurno bi se toga držali, ali poznato je da se za ispite ipak uči u zadnji čas. I onda nastane strka i panika, jer naravno ne možeš sve naučiti dan prije 😀 Tu bi roditelji trebali biti više angažirani i svaki dan proći s djecom neki dio gradiva dok sami ne steknu tu naviku.
Igrajte se
I za kraj, nikako nemojte zaboraviti na igru. Izdvojite barem pola sata dnevno u aktivnom druženju sa svojom djecom kako biste se zbližili i gradili s njima odnos pun povjerenja. 🙂