Skip to content
  • Kako se igrati?
  • O nama
  • Blog
Menu
  • Kako se igrati?
  • O nama
  • Blog
Naruči
0 kn Cart
  • Kako se igrati?
  • O nama
  • Blog
Menu
  • Kako se igrati?
  • O nama
  • Blog

Psihologica o problemima s kojima se susreće kod djece

Magistra psihologije, Tajana Šekuljica Jurić svakodnevno radi s djecom kojoj je potrebna njezina pomoć. Razgovarali smo s njom o problemima s kojima se najčešće susreće.

psihologica_tajana

Tajana je vesela i vedra psihologica, otvorenog uma i srca, koja s osmjehom na licu svakodnevno pomaže djeci da riješe svoje unutarnje nemire i probleme. Uzroci problema su različiti, a posljedice mogu biti i vrlo opasne. Pitali smo Tajanu par pitanja vezanih za neke svakodnevne teme među roditeljima i onima koji rade s djecom.

S kojim problemom se najčešće susrećete kod djece i što mislite koji je uzrok tog problema?

Problematika s kojom se najčešće susrećem je vezana uz neadekvatne okolnosti odrastanja djece, nezdrava okolina za pravilan psihofizički razvoj, razvoj dezorganizirane privrženosti djece i roditelja, psihopatologija roditelja koja ih onemogućuje u izboru adekvatnih odgojnih metoda i pristupa, različita simptomatologija kod djece.

Provode li današnja djeca previše vremena pred ekranima i kako to utječe na njih?

U radu s djecom, gotovo svakodnevno dolazim do informacija o tome kako je osnovni oblik provođenja slobodnog vremena kod djece upravo korištenje ekrana (mobitela, tableta, Play Stationa). Digitalna tehnologija većinom se koristi prekomjerno, djeca provode po nekoliko sati dnevno koristeći digitalne medije. 

Ponekad, zbog prekomjernog korištenja digitalnih medija, djeca zanemaruju svoje obveze, opada im motivacija za školovanjem jer ono za djecu nije uzbudljivo poput igranja igrica i brze izmjene podražaja kakve susreću koristeći elektroničke medije. Posljedično se mogu očitovati teškoće u obrazovanju, razvojne teškoće, poteškoće u socijalizaciji, emocionalnom razvoju, razvoju samopouzdanja, slike o sebi.

djeca_i_ekrani

Rezultati istraživanja provedenog na području Republike Hrvatske pokazali su kako nova digitalna tehnologija (tableti i smartphoni prvenstveno) nisu zastupljeni u velikoj mjeri među djecom predškolske dobi kao među djecom školske dobi. Ipak, ispostavilo se da roditelji ne poznaju dovoljno posljedice (bilo pozitivne ili negativne) digitalne tehnologije te da svoja uvjerenja o posljedicama korištenja istih temelje na intuitivnim umjesto na znanstvenim činjenicama.

Koliko često se u svom radu susrećete s depresivnom ili anksioznom djecom? Imate li neke statistike o tome?

Vrlo često, svakodnevno. Osim blaže simptomatologije depresivnog i anksioznog spektra, moram napomenuti da su sve češće situacije u kojima djeca očituju autodestruktivne i suicidalne tendencije. Takva djeca zahtijevaju psihijatrijski pristup, a često i bolničko liječenje. Istraživanja pokazuju da postoji gradacijski porast simptomatologije u općoj populaciji povezan s pandemijom Covid-19.

Imate li neki savjet za roditelje? Kako da provode vrijeme sa svojom djecom?

Rezultati istraživanja provedenih na uzorku djece u našoj zemlji pokazuju da je korištenje digitalne tehnologije u djece povezano s njihovim tjelesnim, socijalnim, emocionalnim i kognitivnim razvojem. Hoće li učinak korištenja digitalne tehnologije biti pozitivan ili negativan ovisi o vremenu koje dijete provodi u korištenju navedene tehnologije kao i okolnostima korištenja.

djeca_igra_ciri_biri_bajka

Dakle, roditeljima svakako savjetujem strogo ograničiti vrijeme koje djeca provode koristeći digitalnu tehnologiju. Nema potrebe da dijete svaki dan ima pristup elektroničkim medijima, a pogotovo je nepotrebno da provede nekoliko sati koristeći ih. Savjetujem kombinirati ograničeno i kontrolirano korištenje elektroničkih medija s drugim aktivnostima primjerenima za dob djeteta.

Za pravilan psihofizički razvoj djece, potrebno je omogućiti djeci različite mogućnosti za razvoj kreativnosti, uzročno-posljedičnog zaključivanja, odgovornosti, savjesnosti. U svoje slobodno vrijeme uvedite aktivnosti poput zajedničkih, obiteljskih šetnji prirodom, vožnje biciklom, igranja društvenih igara, ručno izrađivanje različitih predmeta (odlično utječe na razvoj kreativnosti i motoričkih vještina kod djece). Štetno je najveći dio razvoja navedenih vještina prepustiti elektroničkim medijima.

Naša zemlja postepeno prati svjetske trendove, a istraživanja diljem svijeta već ukazuju na alarmantne podatke. Školska djeca provode u prosjeku 8 sati dnevno gledajući u ekrane (TV, surfanje internetom, igranje igrica na različitim zaslonima). 

“Potrebno je kontrolirati izloženost djece prekomjernim senzornim podražajima (brza izmjena slika, zvukova) koji usporavaju pravilan psihofizički razvoj djece.”

Tajana Šekuljica Jurić, mag. psych.

Potrebno je strogo kontrolirati sadržaje koje djeca gledaju, onemogućiti pristup sadržajima koji tematikom ne odgovaraju dobi. Također, potrebno je i strogo kontrolirati izloženost djece prekomjernim senzornim podražajima (brza izmjena slika, zvukova) koji na organizam djeluju kaotično i usporavaju pravilan psihofizički razvoj djece.

Imali ste priliku isprobati igrati se društvenom igrom Čiri-biri bajka, koje je vaše mišljenje o igri?

Igra daje odličnu mogućnost za provođenje slobodnog vremena s djecom na adekvatan način. Pruža mogućnost razvoja mašte i kreativnosti kod djece. Također, potiče kognitivni i verbalni razvoj djece jer zahtijeva osmišljavanje i verbalizaciju vlastite priče kako bi se igra mogla nastaviti dalje.

Igrajući igru, dijete je potaknuto razmišljati, tražiti rješenja, ali i slobodno osmišljavati i donositi odluke o daljnjem tijeku igre. Igra pozitivno utječe na usmjeravanje pažnje jer zahtijeva praćenje tijeka vlastite priče, ali i priče suigrača. Također, valja spomenuti da je igra jako lijepo ilustrirana, sastoji se od više različitih, šarenih dijelova. Raznolikost boja, slika i oblika mogu pobuditi interes kod djece.

Može li igra pomoći nekome vaše struke u radu s djecom?

Moj posao je takav da jedino što primjenjujem je psihotest i savjetovanje, ali ja radim sa težim slučajevima gdje je često potrebno i bolničko lječenje. Ipak, mogu reći da je funkcionalnost igre visoka jer je široko primjenjiva u svim područjima.

Neki dječji psihoterapeuti u svom radu koriste i terapiju pričom, kojom djeca kroz igru ispričaju ono što ih muči. Često likovima daju vlastite osobine i u scenarije unose ono što se njima događa u životu.

Važno je djeci posvetiti vrijeme, razgovarati s njima kako bi se eventualni problemi na vrijeme prepoznali i riješili. Tajana je već rekla da je jedna od njenih preporuka za kvalitetno provođenje vremena s djecom igranje društvenih igara. A Čiri-biri bajka je igra u kojoj sa svojom djecom možete pričati, pa možda vam kroz priču i indirektno ukažu na nešto što ih muči.

Share on facebook
Podijeli ovaj post na Facebooku

Još zanimljivosti s našeg bloga

Loading...

7 jednostavnih i kreativnih ideja za igru u prirodi

Priroda se budi na proljeće i...
dijete_se_ljuti_na_tatu

Što učiniti kada je vaše dijete ljuto ili agresivno?

Ljutnja je sasvim normalna, pa i...
djevojčica_roditeljima_priča_priču

Zašto je važno da djeca pripovijedaju vlastite priče?

Odrasli često pripovijedanje zamišljaju kao čitanje...

Kako prepoznati da dijete ima neki problem?

Pitate se muči li vaše dijete...

Otkrij uzbudljivu društvenu igru za cijelu obitelj!

Više o igri
Čiri biri bajka nas je oduševila. Ovo je prva igra koju smo odigrali, a da nije bilo suza jer je netko morao izgubiti. Svi su pobjednici, a to onda stvara zajedništvo i još veću povezanost.
Lana
Lana
Igra je super, ne samo za djecu već cijelu obitelj. Moji su klinci bili oduševljeni i već smo ispričali nekoliko vlastitih bajki! Mašta stvarno može svašta! :)
Mirjana
Mirjana

O NAMA

BLOG

Kontakti

hello@pixing.hr

+385 (0)91 370 0877

+385 (0)98 192 6970

Podaci o tvrtki

Paket za press​

Info

Uvjeti korištenja

Zaštita privatnosti

Načini plaćanja

Dostava

Kolačići

Dobre vijesti daleko se čuju!

© Studio Pixing, 2022

Info

Uvjeti korištenja

Zaštita privatnosti

Načini plaćanja

Dostava

Kolačići

Ova internet stranica koristi kolačiće (eng. cookies) u cilju ispravnog rada i boljeg korisničkog iskustva. Posjetom i korištenjem pristajete na upotrebu kolačića koje je moguće i blokirati. Saznajte više
Razumijem

1. Opći uvjeti

TRGOVAC
• Trgovac je obrt za dizajn i ostale usluge pod nazivom “Pixing” vl. Slavica Farkaš, Repinečka ulica 3, 10000 Zagreb, koja posluje na internetskoj stranici www.ciribiribajka.com.

KUPAC
• Kupac robe je posjetitelj web shopa koji pošalje narudžbu trgovcu, plati ga putem usluge internet bankarstva ili u banci (pošti ili FINI).

Slike i opisi
• Cijene, uvjeti plaćanja i akcijske ponude vrijede isključivo u danu u kojem je izrađena narudžba te ako je ista plaćena po zaprimljenoj ponudi do kraja dana. Naknadne ponude mogu se promijeniti bez prethodne najave i promijenjena ponuda ne utječe na prethodno napravljene narudžbe!

• Razlike u nijansama boja mogu se pojaviti zbog podešavanja prikazivanja i ovise o opremi kojom kupac pogleda slike (tamnije/svjetlije, žarke/blijede nijanse); moguće razlike u nijansama boja ne znače da je proizvod nesukladan i trgovac se ne može penalizirati zbog toga, pogotovo kad kupac ima pravo povratka proizvoda u zakonskom roku.

Izjava o proizvodima

• Svi proizvodi prikazani na www.ciribiribajka.com su izrađeni u Hrvatskoj od strane trgovca koji je bio naručitelj.

Jamstvo

• Ako proizvod vraćate po načelu 14 dana od dostave, proizvod mora biti neotvoren i nekorišten u originalnom pakiranju. Vraćeni proizvod neće biti prihvaćen ukoliko ne ispunjava navedene uvjete. Povrat robe trošak su korisnika.

• Sve cijene prikazane na www.ciribiribajka.com ne uključuju PDV jer obrt Pixing, vl. Slavica Farkaš, nije u sustavu PDV-a prema čl. 90. st. 2 Zakona o PDV-u te PDV nije obračunat. Valuta prikazana na www.ciribiribajka.com je hrvatska kuna (HRK).

 

2. Naručivanje

• Narudžbom prihvaćate ove uvjete. Kupnju možete ostvariti samo ako ste punoljetni (18+).

• U trenutku narudžbe proizvoda kupac izjavljuje da pristaje na Uvjete poslovanja, cijene i rokove dostave navedene na stranici proizvoda.

• Proizvod može naručiti kupac koji izjavljuje da je njegov identitet stvaran, da su podaci za isporuku točni (adresa, telefon, e-mail) i da u slučaju da su isti netočni, narudžba nije valjana; uporaba lažnog identiteta smatra se pokušajem prevare i trgovac zadržava pravo da o tome obavijesti nadležne organe, blokira pristup korisniku, poništi popuste i onemogući pristup web stranici.

• U slučaju da trgovac nije u mogućnosti isporučiti proizvod zato što naručenog proizvoda nema na zalihi, trgovac će putem telefona ili pismeno obavijestiti kupca (putem njegovog e-maila s prethodno dobivenim podacima) koji može otkazati narudžbu ili eventualno prihvatiti novi rok isporuke/specificirati druge promjene narudžbe.

• Odluči li se kupac otkazati narudžbu, trgovac će kupcu (ako je to slučaj) vratiti uplaćen novac što je prije moguće, a najkasnije u roku od 7 dana od kada je nastupilo zakašnjenje.

• Ako kupac odbije primiti ispravnu i neoštećenu robu koju je naručio, trgovac ima pravo tražiti od kupca nadoknadu svih manipulativnih troškova vezanih uz isporuku.

• Sve narudžbe smatrat će se kao ponuda kupca prema prodavaču, a prodavač ima pravo da ne prihvati nalog za narudžbu iz bilo kojih razloga i u bilo koje vrijeme.

• Kada kupac naruči robu koje trenutno nema na skladištu, bit će pravovremeno obaviješten o tome, te o periodu potrebnom za isporuku pošiljke.

 

3. Dostava

Opći uvjeti dostave

• Naručeni proizvodi dostavljaju se do ulaza u stambeni objekt. Ako se radi o stambenoj zgradi, dostavljač nije obvezan nositi proizvode do kata na kojem se nalazi kupac, već do ulaza u zgradu.

• Dostava se obavlja na području cijele Hrvatske. Okvirni je rok isporuke od 2 do 6 radnih dana. Subote i nedjelje ne računaju se u rok dostave. Dostava se vrši preko dostavne službe Hrvatske Pošte. Svi paketi su osigurani te se za svaki paket izdaje prijemni broj (broj za praćenje pošiljke).

• Paketi se šalju preporučenom poštom kako bi što prije stigla do Vašeg kućnog praga. Povrat robe trošak je korisnika.

Ostali uvjeti dostave
• Proizvodi će biti zapakirani tako da se uobičajenom manipulacijom u transportu ne mogu oštetiti.

• Kupac je dužan prilikom preuzimanja proizvoda provjeriti eventualna oštećenja paketa i odmah ih reklamirati dostavnom radniku koji je robu isporučio, odnosno odbiti preuzeti pošiljku na kojoj su vidljiva vanjska oštećenja.

• Kupac se poziva da napravi fotografiju, telefonski nas kontaktira na broj 091 950 8898, te odmah pošalje na e-mail info@memoceda.com svoje napomene.

Kupac je obvezan prilikom preuzimanja robe potpisati otpremnicu te je dostavljač uzima kao potvrdu o preuzimanju. Kupac svojim potpisom potvrđuje da je paket bio neoštećen i da je preuzet.

• Ako kupac, nakon što je roba obrađena sa statusom „poslana“, u očekivanom vremenu ne primi robu ili obavijest o isporuci, ima obvezu o tome obavijestiti trgovca kako bi se poduzelo traženje pošiljke ili kako bi se poslala zamjenska pošiljka.

 

4. Plaćanje

• Naručene proizvode i usluge kupac može platiti gotovinom ili karticom ako ih pokupi na adresi obrta ili pouzećem, bankovnom doznakom (općom uplatnicom ili internet bankarstvom) i gotovinom prilikom dostave.

 

5. Zamjena reklamiranog proizvoda

• Kupac može zamijeniti kupljeni proizvod samo ukoliko je proizvod neispravan prilikom isporuke, u roku od najviše 14 (četrnaest) dana od primitka na adresu dostave.

• Prodavač se obvezuje reklamirani proizvod zamijeniti istim ili proizvodom sličnih karakteristika istog cjenovnog i kvalitativnog razreda u roku od 30 dana od primitka zahtjeva.

• Kupac je dužan reklamirani proizvod dostaviti u neoštećenoj originalnoj ambalaži, sa svim priloženim dokumentima.

• Ako proizvode vraćate po načelu 14 dana od dostave, proizvod mora biti neotvoren i nekorišten u originalnom pakiranju.

• Vraćeni proizvod neće biti prihvaćen ukoliko ne ispunjava navedene uvjete.

• U slučaju reklamiranja proizvoda kupac snosi sve troškove povrata robe. Pošiljke s otkupnom vrijednosti ne preuzimamo.

 

6. Rješavanje sporova

• Pixing obrt za dizajn i ostale usluge omogućuje kupcima podnošenje prigovora putem pošte na adresu obrta, putem elektroničke pošte te se obvezuje odgovoriti na njih u roku od 15 dana od kada je prigovor zaprimljen.

• U slučaju spora između kupca i trgovca, može se podnijeti prijava Sudu časti Hrvatske gospodarske komore, Sudu časti Hrvatske obrtničke komore ili prijedlog za mirenje Centru za mirenje.

• Eventualne sporove trgovac i kupac nastojat će riješiti dogovorom i mirnim putem, a u suprotnom nadležan je Sud u Zagrebu.

Kontakt:
Pixing, obrt za dizajn i ostale usluge,
vl. Slavica Farkaš
Repinečka ulica 3
10000 Zagreb
OIB:
tel: +385 91 370 0877
e-mail: hello@pixing.com
IBAN: HR3123600001102721808, Zagrebačka banka d.o.o.

• Kupnjom proizvoda kupac izjavljuje da prihvaća uvjete poslovanja. Navedene odredbe mogu biti promijenjene i važeći su/primjenjuju se uvjeti u trenutku naručivanja.

• Kupac je obvezan napraviti uvid u ažuriranja ovih uvjeta poslovanja.