Dok je Čiri-biri bajka još bila u razvoju, znali smo da ona neće biti još jedna u nizu igara samo za zabavu. Na našem tržištu ne postoji veliki broj storytelling igara, a učenje kroz pripovijedanje je jedna od najstarijih metoda učenja i ima veliki značaj u dječjem razvoju i odrastanju. Sve je veći postotak djece koja imaju poteškoća u verbalnom i emocionalnom izražavanju i stručni djelatnici su stalno u potrazi za novim alatima koji im olakšavaju rad s djecom.
Igru smo razvijali u suradnji sa stručnjacima i predavačima s Učiteljskog fakulteta, kako bi bili sigurni da će biti prilagođena djeci i njihovim potrebama. Drago nam je da su i mnoge druge struke prepoznale Čiri-biri bajku kao zabavan i edukativan alat za rad s djecom, a jedna od njih su i logopedi.
Zahvaljujući Karli, magistri logopedije, koja nam se javila sa svojim osvrtom na igru, otkrili smo na koje sve načine Čir-biri bajka može pomoći djeci s govorno-jezičnim teškoćama.
Uvijek se razveselimo povratnim informacijama naših kupaca, a posebno nam je drago kada nam se javi netko iz struke. Pa smo tako Karlu zamolili da njen osvrt objavimo na našem blogu. 🙂
“Pripovijedanje je sposobnost korištenja jezika kako bismo ispričali neku priču. Kako se djetetove jezične sposobnosti razvijaju tako ona postaju sve sposobnija u praćenju pravila pripovijedanja. Pravila je nekoliko, ali nije uvijek tako lako ispričati priču. Pogotovo to nije jednostavan zadatak djeci s govorno – jezično – komunikacijskim teškoćama. Svi logopedi to znaju.
Djeci s kojom radimo, pripovijedanje predstavlja najteži oblik jezičnog izražavanja jer istodobno uključuje sve jezične sastavnice (leksik, semantiku, morfologiju, sintaksu, pragmatiku itd.). U tom složenom procesu pokušavamo im pomoći na sve moguće načine. Najčešće to radimo kroz igru kao djetetov najoptimalniji način učenja, a sada nam u tome kao vrijedan alat može poslužiti ”Čiri-biri-bajka – društvena igra pripovijedanja”.
Ova igra na interaktivan način uvodi sve najvažnije sastavnice priče koje inače podučavamo u logopedskom radu s djecom školske dobi. Tako igra sadrži kompozicijski slijed (uvod, zaplet, vrhunac , rasplet) predstavljen kroz igraće karte koje tematski vode dijete kroz kreiranje vlastite priče. Dijete također samo kreira likove u priči, a posebnu zanimljivost koju igra donosi jest uvođenje karakternih osobina likova čija su značenja jednostavno opisana od strane autora. Na taj način, djeca s jezičnim teškoćama imaju priliku na zabavan i konkretan način obogatiti svoj vokabular riječima koje im inače zbog svoje apstraktnosti predstavljaju značajne teškoće.
Igra pruža mogućnost pravilne upotrebe naučenih jezičnih struktura te tematski povezanog vokabulara. Prilikom pripovijedanja traži se dramatizacija, metoda kojom se ostvaruje veća angažiranost djeteta te posljedično lakša pamtljivost dijaloga i usvajanje novih fraza. Svaka priča mora završiti onim najvažnijim, poukom koju je ovdje autor sam odredio.
Igra je multifunkcionalna te se njezina korisnost i primjenjivost također pokazuje u radu s djecom s različitim vrstama teškoća. Primjerice, ista može poslužiti i u radu s djecom koja mucaju jer se kroz pripovijedanje i osmišljavanje vlastitog govora mogu sustavno primjenjivati tehnike oblikovanja tečnog govora.
Kroz igranje različitih uloga pridonosi se razvijanju komunikacijskih i socijalnih vještina. Djeci s teškoćama u socijalnoj komunikaciji igra uloga može poslužiti kao priprema za buduće izazovne socijalne situacije u kojima će se naći te za oblikovanje svrhovite i primjerene komunikacije. Putem igre ostvaruje se mogućnost povezivanja situacija iz stvarnog svijeta sa scenarijima uloge te se na taj način potpomaže boljem razumijevanju perspektive drugih ljudi.
Ne treba iz ove priče izostaviti ni djecu sa specifičnim teškoćama učenja kojima pisani jezik ne pruža odgovarajuću mogućnost izražavanja dok istodobno pokazuju maštovitost i sposobnost vještog pripovijedanja. Promjena modaliteta može poslužiti i kao kompenzacija za usvajanje vokabulara maštovitog svijeta bajki kojeg inače ne usvoje pisanim putem, odnosno čitanjem istih.”
Namjenjeno: djeci školske dobi
Logopedske dijagnoze: jezične teškoće, teškoće socijalne komunikacije (kao dio različitih poremećaja), specifične teškoće učenja, poremećaji tečnosti govora
Karla Kosić, mag. logoped.
Čiri-biri bajka se vrlo lako prilagođava djeci i njihovim mogućnostima, jer se može igrati na više načina – od onog najlakšeg za one koji još ne znaju ili tek uče čitati, pa do onog težeg za one napredne. Više o razinama i načinima igranja možete pogledati ovdje.
Ovo je tek prva igra koju smo proizveli, i dalje nam je u cilju razvijati igre u suradnji sa stručnim djelatnicima koje će pomagati djeci u raznim aspektima razvoja. Ukoliko imate ideje, tu smo da vam pomognemo u njihovoj realizaciji! Možete nam pisati na hello@pixing.hr.