Bliži se dan kada djeca čiste svoje čizmice i s uzbuđenjem odlaze na spavanje, jer znaju da će ih ujutro u njima nešto dočekati. Svi znamo da sveti Nikola donosi poklone, no koliko zapravo doista znamo o njemu i njegovom životu?
Oh kako je samo divno djetinjstvo kada je sve moguće i kada se veseliš što će ti sveti Nikola ostaviti poklon u čizmici. Ili kada cijelu noć ostaneš budan nadajući se da ćeš čuti Djeda Božićnjaka kako se spušta niz dimnjak. Da, divno je biti dijete i divni su oni roditelji koji puštaju djecu da budu maštovita i vjeruju. 🙂
No, tko su doista sveti Nikola i Djed Božićnjak? Svi znamo da nam ostavljaju poklone, ali kako su zapravo nastali? Sigurno mnogi od vas ne znaju da “Djed Božićnjak” i “Djed Mraz” nisu iste osobe ili da je sveti Nikola zapravo bio nadahnuće za nastanak Djeda Božićnjaka. 😀
Pa evo nekih činjenica kroz koje ćete saznati nešto što možda do sada niste znali.
1. Svetom Nikoli su roditelji bili nadahnuće za sva dobra djela koja je činio
Na početku četvrtog stoljeća oba su njegova roditelja bila posvećena njezi bolesnih u azijskom dijelu Turske, u gradiću Myra gdje je i Nikola rođen. Nažalost su se teško razboljeli, što je na kraju rezultiralo preranom smrću. Tragedija u obitelji nije spriječila Nikolu da nastavi s onim što su njegovi roditelji činili, pa je tako počeo anonimno dostavljati poklone potrebitima.
2. ‘Dječak biskup’
Nikola je s trideset godina postao biskup, pa su mu župljani dali nadimak “dječak biskup”.
3. Početak priče o Djedu Božićnjaku
Iako je sveti Nikola bio nadahnuće za nastanak Djeda Božićnjaka, oni koji su zapravo zaslužni što ga povezujemo s tradicijom darivanja bila je skupina redovnica u Francuskoj tijekom srednjeg vijeka. One su slale novac i hranu siromašnim obiteljima i djeci, a kada bi ih netko pitao ako znaju nešto o tome, jednostavno bi odgovorile: “Ma sigurno je od svetog Nikole.”
4. Nikola je spasio tri života
Biste li vjerovali da je sveti Nikola spasio trojicu muškaraca od pogubljenja? Prema legendi, lažno optuženima je trebala biti odrubljena glava, no biskup Nikola je skočio i uzeo mač iz ruke krvnika. Zatim je naredio da se muškarci puste. Nevjerojatno je da se kasnije javio vladar grada koji je osudio trojicu muškaraca na smrt i priznao biskupu da je zapravo on počinio taj zločin.
5. Djed Božićnjak nosi crveno od 1931.
Prije te godine, Djed Božićnjak je nosio razne boje, no onda se Coca-cola 1931. godine sjetila obući djedicu u crveno i tako je to postao standard, isto kao i Coca-coline božićne reklame.
6. Ured Djeda Božićnjaka
U Americi, u Indiani postoji mali poštanski ured u koji stižu sva pisma poslana djedu Božićnjaku. Svako pismo je pročitano i vilenjak rukom odgovara na svako od njih, te ih šalje nazad pošiljatelju. Eh, da je i nama jedan takav. 🙂
7. Gdje živi Djed Božićnjak?
Sigurno ste mislili da mu je doma na Aljasci, jer to bi bilo logično, zar ne? E pa u Finskoj se ne bi složili. Oni inzistiraju da je grad Roavniemi zapravo pravi dom Djeda Božićnjaka i da ga jedino tamo možete vidjeti svaki dan u godini.
8. Mala strašna tradicija
Prema francuskoj tradiciji, Djed Božićnjak je kanibala koji je jeo neposlušnu djecu za kaznu pretvorio u svog pomoćnika. Njegova je zadaća bila štapovima tući zločestu djecu. Da, eto uvijek se nađe i neka strašna priča.
No zaboravimo sada na krampusa, jer su ove godine sigurno sva djeca bila super dobra. 😀 Vrijeme je da klince pripremite za dolazak svetog Nikole, odnosno da se oni pobrinu da čizmice budu čiste, ali i da pismo Djedu Božićnjaku bude napisano na vrijeme!
Kod nas su već zakazali termin prikupa poklona tako da svi klinci i klinceze koji vjeruju u čaroliju dobe svoju ! 🙂
Ako ove blagdane želite provesti u zbližavanju i igri sa svojom djecom – vas čeka 🙂