Ako imate djecu koja baš i ne volje čitanje i knjigu, sigurno se pitate kako ih motivirati da zavole i tu aktivnost.
Važno je djeci čitati već od najranije dobi, jer im tako približavamo čitanje i knjigu za koju će s vremenom i sami pokazati interes. No, nekoj djeci je možda potrebno malo više motivacije, pa pokušajte s nekim od ovih savjeta. 🙂
1. Postignuće
Jedan uspješan pristup motiviranju vašeg djeteta je neka vidljiva evidencija postignuća. Npr. neki grafikon ili ljestvica koja označava broj knjiga koje je dijete pročitalo daje mu osjećaj vrijednosti. Kako biste to malo začinili, možete odabrati i neku temu koja odgovara interesima vašeg djeteta. Ako su to npr. Olimpijske igre, recite mu da će osvojiti medalju za određen broj pročitanih knjiga.
2. Pustite ga da bira
Čitanje bi trebalo biti izbor, a ne posao. Pobrinite se da vaše dijete može birati između raznih knjiga, časopisa i drugih materijala, ovisno o tome što ga zanima. Iako je u redu davati prijedloge, nemojte svom djetetu nametati što da čita, nego pustite da ga vode njegovi interesi. I pazite da dijete ne izabere neko teško štivo, jer to bi ga moglo obeshrabriti kada krene čitati.
3. Razgovarajte
Čitanje ne mora završiti kada dijete odloži knjigu. Razgovarajte s njime o tome što je pročitalo i dajte mu savjete koje knjige bi mu se mogle svidjeti. Usporedite neke događaje iz knjige sa stvarnim situacijama kako bi još više potaknuli interes kod djeteta. Ako ima nekog omiljenog autora, možete svom djetetu pomoći da mu napiše pismo. 🙂
4. Odvojite vrijeme
Bez obzira na to koliko je vaše dijete motivirano, ono neće čitati ako nema vremena za to. Izdvojite vrijeme u danu koje ćete posvetiti čitanju. Nikako nemojte pokušati vrijeme za čitanje samo ugurati između nekih drugih aktivnosti, jer će dijete steći dojam da onda to samo mora, a ne da je to jednako važna aktivnost kao i sve ostale.
5. Zajedničko čitanje
Zavucite se s djetetom pod deku i pročitajte mu neku priču. Možete i čitati zajedno naizmjence na glas istu knjigu ili ako je dijete starije može svako čitati svoju knjigu u sebi. Ovu aktivnost primjenjujete već od djetetove najranije dobi. Neki kažu da je dobro djetetu čitati dok je još u trbuhu. 🙂
6. Pristupačnost
Čitanje dolazi u mnogo različitih oblika i veličina, a neki bi mogli biti pristupačniji djetetu koje je tek krenulo čitati. Časopisi i stripovi su super prilika za vježbanje čitanja. Tu su također društvene igre koje uključuju pisane upute. Kako biste djetetu pokazali praktičnu stranu čitanja, zamolite ga da vam pomogne s popisom namirnica ili ostavite bilješke s podsjetnicima koje će dijete otkriti tijekom dana.
7. Neka bude zabavno
Ako djeca žele uživati u čitanju, samo iskustvo mora im biti ugodno. Dok čitate sa svojom djecom, uključite ih postavljanjem pitanja o priči i dopustite im da se nadovezuju na vas. Također možete kreirati aktivnosti povezane s pričama koje čitate. Npr. napravite neku predstavu u kojoj ćete se prerušiti u likove iz priče i odglumiti neki događaj ili više njih.
Svi ovi savjeti zahtijevaju vaš angažman i vi ste ti koji dijete motivirate. Znamo da je jezik koji djeca najbolje razumiju igra i već smo ranije u tekstu spomenuli da su društvene igre isto dobre za vježbu čitanja.
Postoji i društvena igra u kojoj je cilj osmisliti i ispričati svoju priču a to je Čiri-biri bajka uz koju će djeca sigurno zavoljeti knjigu i čitanje. 🙂