Uskoro počinje ludnica oko kupovanja poklona (nekima već možda i je :D). Pa kako pametno kupovati poklone i uštedjeti?
Blagdansko vrijeme je ujedno i vrijeme kada moramo posegnuti malo dublje u vlastiti džep, no postoje načini kako biste maksimalno uštedjeli na poklonima. Pa evo nekih od njih:
Provjerite web-mjesta s popustima
Prije nego što nešto kupite, svakako obiđite ili prosurfajte više mjesta za kupovinu. Srećom, to se danas može učiniti iz udobnosti doma. Jednostavno potražite ono što namjeravate kupiti i usporedite cijenu u više trgovina.
Postavite proračun i pridržavajte ga se
Stvaranje proračuna za darove može se činiti lako, ali u gužvi i užurbanosti blagdana desi se da na to zaboravite. Bez proračuna, gotovo je sigurno da ćete potrošiti previše, pa neka vam to bude prioritet ove godine. Odredite koliko možete potrošiti na darove. Napravite popis svake osobe kojoj želite nešto pokloniti i pored imena napišite iznosom koji namjeravate potrošiti na svaku od njih.
Plaćajte gotovinom
Ako plaćate gotovinom, bit ćete skloni potrošiti oko 23 posto manje nego ako plaćate kreditnom karticom. Još jedan savjet je da nosite velike novčanice tako da je manja vjerojatnost da ćete ih poželjeti “razbiti” na male iznenadne kupnje.
Prodajte stare stvari
Kako bi popunili darovni fond, neki roditelji vole prodavati stvari koje njihovoj djeci više nisu potrebne. Pa tako zaradite određeni budžet prodajući igračke ili odjeću koju su djeca prerasla.
Kupujte rano kako biste iskoristili prednosti rasprodaje
Za to je potrebno planiranje, ali možete uštedjeti puno novaca tako što ćete biti u potrazi za rasprodajama tijekom cijele godine. Crni petak je često dobra prilika za uštedu. A ako vam se ne da čekati u dugim redovima i tražiti parking na prepunom parkiralištu, možete pronaći popuste i na internet stranicama.
Kupujte i poklanjajte rabljene stvari
Rabljeni pokloni imaju više prednosti. Prvo, najčešće su jeftini ili besplatni. Drugo, često ih možete složiti u žurbi, ali s druge strane, mogu biti vrlo promišljeni i elaborirani. I treće, možete se dobro osjećati jer ne kupujete novo pa time pridonosite ekološkom mentalitetu, a ne konzumerizmu. Kupovanje rabljenih stvari je postalo puno lakše posljednjih godina s popularnošću npr. platforma kao što je Facebook Marketplace. Možete kupovati za sve uzraste i brzo preuzeti poklone, možda čak i isti dan.
No, u rabljene poklone spadaju i oni koje već posjedujete – stvari koje ste dobili a ne koriste vam. Nemojte se bojati ponovno pokloniti nešto što ste vi kupili za sebe a ne treba vam ili ste dobili kao poklon. Ako vas neki predmet ne usrećuje dajte mu priliku za “novi život” da uspije usrećiti nekog drugog. Također, nemojte zaboraviti da je obiteljsko naslijeđe za mnoge sentimentalan i značajan dar.
Kreirajte personalizirane poklone
Gotovo svi vole promišljene ručno izrađene poklone. Oni nisu potpuno besplatni, jer trebate nabaviti materijale, ali su obično mnogo jeftiniji od darova u trgovini. A kada se za nekoga potrudite nešto izraditi to će za tu osobu sigurno imati dodatnu vrijednost i pokazati im vašu ljubav i naklonost.
Razmislite o poklanjanju nakon blagdana
Ako ne morate uručiti ili isporučiti poklon voljenoj osobi do određenog datuma, to vam daje više vremena za kupovinu. A i nakon blagdana često uslijede još veći popusti 😉
Poklanjajte grupne darove
Odabir pojedinačnih poklona za svaku osobu u obitelji može biti skup i dugotrajan. Umjesto toga, razmislite o jednom poklonu u kojem može uživati cijela obitelj – možda o nekoj obiteljskoj karti za bazene, zoološki vrt… ili možda društvena igra. 🙂 Birajte obiteljske igre kao što je Čiri-biri bajka koju obožavaju djeca, ali i odrasli. 🙂
Zapamtite, darivanje je poseban dio blagdana, ali potrudite se da se ne zadužujete. Dakle, odredite proračun i držite ga se. No, uz sve materijalno što možete pokloniti ne zaboravite da se ponekad i više cijene nematerijalni darovi. To može biti kvalitetno provedenog vremena s dragom osobom kao što je npr. da odete skupa u šetnju, na izlet, izmasirate je, napravite joj neku uslugu koju ne može sama i sl.