Emocionalna inteligencija je veoma važna, odnosno važno je da djecu naučite kako prepoznati i izraziti svoje emocije i osjećaje na zdrav način
Emocionalna inteligencija definira se kao sposobnost osobe da na odgovarajući način izražava i upravlja osjećajima uz poštivanje osjećaja drugih. To je skup vještina koje djeca mogu početi učiti u bilo kojoj dobi.
Tijekom posljednjih nekoliko desetljeća, studije su pokazale kako emocionalna inteligencija pruža razne dobrobiti koje će vašem djetetu služiti tijekom cijelog života.
Neke od tih prednosti su:
- Visoki EQ povezan je s visokim IQ-om. Djeca s višom razinom emocionalne inteligencije imaju bolji uspjeh na testovima i više ocjene
- Bolji odnosi. Vještine emocionalne inteligencije pomažu djeci u rješavanju sukoba i razvijanju dubljih prijateljstava. Odrasli s visokom razinom emocionalne inteligencije također imaju bolje odnose u svom osobnom i profesionalnom životu
- Bolje mentalno zdravlje. Pojedinci s višim razinama emocionalne inteligencije rjeđe će doživjeti depresiju i druge mentalne bolesti
Dijete koje se zna smiriti kada osjeća bijes vjerojatno će se dobro snaći u teškim okolnostima, a dijete koje svoje osjećaje može izraziti na zdrav način vjerojatno će održavati zdravije odnose od djeteta koje vrišti kada je bijesno. Dobra vijest je da svi mogu naučiti vještine emocionalne inteligencije, samo trebaju roditelje da nauče kako.
Dajte emocijama imena
Djeca moraju znati prepoznati kako se osjećaju. Možete im pomoći davanjem imena njegovim osjećajima, barem onim za koje sumnjate da ih dijete osjeća. Npr., ako je dijete uznemireno, jer je izgubilo u igri, možete ga pitati: „Izgleda da se trenutno osjećaš stvarno bijesno. Je li to točno?” Ako izgleda tužno, možete ga pitati: “Osjećaš li se razočarano što danas ne idemo u park?”
Emocionalne riječi kao što su “ljut”, “uzrujan”, “sramežljiv” i “bolan” mogu stvoriti rječnik za izražavanje osjećaja. Ne zaboravite imenovati i pozitivne emocije, poput “sretan”, “uzbuđen” i “oduševljen”.
Pokažite razumjevanje
Kada je dijete uznemireno, pogotovo onda kada stvarno dramatizira, često i mi počnemo gubiti kontrolu, te se počnemo ponašati kao i dijete. Bolji pristup je potvrditi njihove osjećaje i pokazati empatiju – čak i ako ne razumijete zašto je dijete uznemireno. Ako plače zato što ste mu rekli da ne može ići u park dok ne pospremi sobu, recite nešto poput: „I ja sam uznemiren/a kada ne stignem raditi oni što želim. Ponekad je teško raditi ono što ne želim.”
Kad vaše dijete vidi da razumijete kako se osjeća, bit će manje primorano da vam to pokaže svojim ponašanjem. Dakle, umjesto da vrište i plaču kako bi vam pokazali da su ljuti, oni će se osjećati bolje kada im jasno date do znanja da već razumijete zašto su uznemireni.
Primjenjujte svakodnevno svoje vještine
Djeca trebaju znati izraziti svoje osjećaje na društveno prikladan način. Dakle, “Moji su osjećaji povrijeđeni” ili crtanje slike tužnog lica moglo bi biti od pomoći, dok vrištanje i bacanje stvari ne bi. Najbolji način da svoje dijete naučite kako izražavati osjećaje je da sami primjenjujete te vještine.
Koristite osjećajne riječi u svakodnevnom razgovoru i vježbajte razgovor o njima. Recite stvari poput: “Osjećam se bijesno kada vidim da su djeca na igralištu zlobna prema drugoj djeci” ili “Osjećam se sretno kada nam dođu prijatelji na kavu.”
Studije pokazuju da je vjerojatnije da će emocionalno inteligentni roditelji imati emocionalno inteligentnu djecu. Dakle, jasno se usredotočite na izgradnju svojih vještina kako biste mogli biti učinkovit uzor svom djetetu.
Izražavanje osjećaja na zdrav način
Jednom kad djeca shvate svoje emocije, moraju naučiti kako se s tim emocijama nositi na zdrav način. Znati kako se smiriti, razveseliti ili suočiti sa svojim strahovima, djeci može biti komplicirano. Podučavajte dijete određenim vještinama kao npr. kako duboko udahnuti kada je bijesno kako bi smirilo svoje tijelo.
Možete djetetu pomoći da stvori vlastiti alat koji mu pomaže regulirati osjećaje. Bojanka, omiljena igra ili knjiga, umirujuća glazba i losioni koji dobro mirišu, nekoliko su predmeta koji mogu pomoći u uključivanju njihovih osjetila i smirivanju emocija. Stavite predmete u posebnu kutiju, a kada se uznemire, podsjetite ih da odu po svoj pribor za smirenje i vježbaju pomoću svojih alata kako upravljati svojim osjećajima.
Razvoj vještina rješavanja problema
Dio izgradnje emocionalne inteligencije uključuje učenje rješavanja problema. Nakon što su osjećaji označeni i riješeni, vrijeme je da razmislite kako riješiti sam problem.
Možda se vaše dijete ljuti, jer ga sestra neprestano ometa dok nešto radi. Pokušajte pronaći barem pet načina na koje biste mogli riješiti ovaj problem. Rješenja ne moraju biti dobre ideje. U početku je cilj samo mozgati o idejama. Nakon što identificirate barem pet mogućih rješenja, možete procijeniti prednosti i nedostatke svakog od njih. Zatim potaknite dijete da odabere najbolju opciju.
Dajte smjernice kada je potrebno, ali radite i na tome da dijete vidi ima li mogućnost samostalno, mirno i učinkovito riješiti problem. Bez obzira koliko se vaše dijete čini emocionalno inteligentnim, uvijek postoji prostor za napredak. Vjerojatno će biti nekih uspona i padova tijekom djetinjstva i adolescencije, jer kako odrastaju, suočavat će se s preprekama koje će dovesti u pitanje njihove vještine.
Kako vaše dijete stari, razgovarajte o stvarnim situacijama – bilo da se radi o stvarima s kojima se susreću u svakodnevnom životu ili je to problem o kojem ste negdje čitali.
Ono što je najvažnije je to da će djeca uz vašu trajnu potporu i smjernice razviti emocionalnu inteligenciju i mentalnu snagu koja će mu trebati za uspjeh u životu.
Jedan od alata koji vam može pomoći u shvaćanju djetetovih emocija i osjećaja, te razvoju emocionalne inteligencije je i . 🙂