Priprema djece za povratak u školu može biti izazovna. Osim kupnje školskog pribora, te rješavanja vlastitih briga za sigurnost djece, moramo i psihički pripremiti djecu za školu.
Pa evo nekoliko savjeta koji djeci mogu olakšati povratak u školu.
Počnite s privikavanjem na stari raspored
Ljeti je raspored puno opušteniji, no dok se djeca spremaju za povratak u školu, a roditelji obavljaju školsku kupovinu, jedna ključna stvar je povratak staroj rutini.
Počnite rano
O ponovnoj prilagodbi na stari raspored obroka i spavanja počnite od sredine kolovoza. Tako ćete smanjiti pritisak promjene i omogućiti vašim tijelima da se polako vrate u rutinu.
Idite korak po korak
Ako su vaša djeca na praznicima išla spavati u ponoć, a budili se u podne, nemojte im sada reći da idu spavati u 21 sat, a buditi ih u 7 ujutro. Bolji način je da postepeno pomičete granice za sat vremena kako bi kroz duži period od nekoliko dana ili tjedana došli na željeno vrijeme odlaska na spavanje i buđenja ujutro. Tako ćete omogućiti djeci da se prilagode novom tempu na ugodniji i prirodniji način.
Razgovarajte o tome
Razmislite o razgovoru sa svojom djecom o potrebi da se vrate na stari raspored kako biste ih pripremili za uspješan prelazak. Kako bi to lakše prihvatili, dajte im razloge zašto bi im stari raspored mogao biti od pomoći kada se vrate u školu. Podsjetite ih na ove razloge kada im se ne ide ranije u krevet ili se ujutro ne žele probuditi na vrijeme.
Budite dosljedni
Nakon što odlučite promijeniti raspored, držite se toga. Čak i ako nekoliko dana niste uspješni, nastavite s tim i pokušajte ponovno sljedeći dan. Stvaranje rutine pomaže djeci (ali i odraslima) da se osjećaju pripremljenima. Ako već znate što očekivati, lakše ćete upravljati osjećajima tjeskobe i nervoze zbog povratka u školske klupe.
Pobrinite se da ste i vi spremni
Ništa ne izaziva veću tjeskobu od brige za vlastitu djecu. Puno puta razmišljamo o tome kako će se snaći, može li nešto poći po zlu u školi, pa postajemo nervozni. Umjesto strahova, potrebno je usmjeriti energiju na samu pripremu za povratak.
Svaki put kada se mi osjećamo uznemireno, uplašeno ili zabrinuto, djeca to osjećaju i samim time je i njima priprema za povratak u školu izazovnija. Zato, fokusirajte se na sebe.
Provedite neko vrijeme sami sa svojim mislima
Pokušajte shvatiti kako se osjećate vezano za povratak vašeg djeteta u školu.
Razgovarajte s nekime o tome kako se osjećate
Zamolite tu osobu (člana obitelji, prijatelja/icu…) da vam pomogne donijeti odluku o 2-3 opcije koje vam mogu pomoći da se osjećate sigurnije i bolje.
Kada budete spremni, razgovarajte o vlastitim osjećajima sa svojim djetetom
Podijelite s djetetom načine koji vama pomažu da se osjećate bolje, naravno na način koji je primjeren njihovoj dobi.
Razvijte vještine suočavanja sa strahom i tjeskobom u školi
Normalno je da djeca imaju osjećaj straha, brige ili tjeskobe tijekom povratka u školu. Također je normalno i instinktivno izbjegavati ili potiskivati negativne emocije, ali ponekada zbog toga te emocije mogu izgledati veće i nadmoćnije nego što zbilja jesu.
Evo nekoliko savjeta koji će pomoći djeci da se nose s emocijama dok se pripremaju za školu:
Prepoznavanje i imenovanje emocija
Ponekad je samo moć prihvaćanja i potvrđivanja osjećaja dovoljna da ih ublaži. Npr: “Vidim da si stvarno zabrinut za svoj prvi dan u školi.”
Prihvatite tišinu
Ponekad djeca nisu spremna za teške razgovore ili jednostavno još ne znaju kako ih voditi. Npr: “Ne moramo razgovarati o tome osim ako ti to ne želiš – samo sam htio da znaš da vidim da si stvarno zabrinut.“
Usredotočite se na ono što možete kontrolirati
Ne možemo kontrolirati što, gdje, kada ili kako se većina stvari oko nas događa. Možemo kontrolirati kako se pripremamo za njih ili kako reagiramo na njih. Npr: “Ne možemo zaustaviti prvi školski dan, ali možemo si pomoći da budemo spremniji za to.“
Razgovarajte s djetetom kroz igru
Pripremanje za školu ne mora značiti manje provođenja vremena u igri. Znamo da djeca najbolje komuniciraju kroz igru, pa će kroz nju i neke stvari lakše prihvatiti.
Npr: Uzmite društvenu igru Čiri-biri bajka i ispričajte priču o dječaku Luki koji se nije želio vratiti u školske klupe, te kako je na kraju povratak prihvatio i kako mu je bilo zabavno i uzbudljivo opet vidjeti sve prijatelje i učiti nove “čarolije” ili lekcije 🙂
Sretno svima u novoj školskoj godini! 🙂