Nekoć davno, bajke nisu bile ono što su danas. Nekoć davno, bajke su bile puno strašnije, pune nasilja i ubojstava. Poljubac prave ljubavi i sretni završeci bili su dječja igra tadašnjim piscima bajki.
Porast interesa za bajku raste prihvaćanjem, odnosno “izumom“ djetinjstva kao kulturalnog konstrukta, čime započinje “stoljeće djetinjstva“. Bajke namijenjene djeci dobivaju čvrstu moralnu okosnicu, ali istovremeno zadržavaju jezive elemente čija je namjena kontroliranje ponašanja. Braća Grimm svoju su kolekciju imenovanjem namijenili djeci, no okrutnosti koje su se nalazile u prvim izdanjima, privukle su mnoge kritike.
Giambattista Basile, braća Grimm i Hans Christian Andersen preferirali su nešto drugačiju radnju od one romantične. Znate li zapravo Pepeljuginu opaku tajnu? Kako se Trnoružica zaista probudila i koja je bila cijena nogu Male sirene? Što se desilo Snjeguljičinoj zloj maćehi? Da, sigurni smo da većina vas nije upoznata s klasičnim starim bajkama koje su se s vremenom prilagodile djeci. A što se zapravo sve događalo u izvornim bajkama? Pripremite se na šokantnu istinu. 😀
Istina o Pepeljugi i Trnoružici
Nekada bajke nisu bile namijenjene djeci, jer su bile pune brutalnosti koje vrlo vjerojatno nitko ne bi želio prepričavati svojim mališanima. Tako Pepeljuga u izvornoj bajci nije bila nježno i nevino biće, već je pokušala slomiti vrat svojoj maćehi tako što je na nju bacila drveni sanduk. Također, jedna njena zla sestra si je odsjekla palac, a druga petu kako bi pokušale zavarati princa, no na kraju su kažnjene i iskopane su im oči. Strašno, zar ne?
Tko još ne bi volio bajku o uspavanoj ljepotici koju na kraju probudi poljubac princa. No, u prvoj verziji Trnoružicu je zapravo silovao kralj, te se ona probudila kada je u snu rodila blizance. Jedan od blizanaca je isisao iz njenog prsta otrovan lan, te se ona probudila i zaljubila u kralja. No, kralj je imao ženu koja je na kraju pokušala skuhati blizance kako bi ih kralj pojeo, no u tome nije uspjela, jer se kuhar sažalio nad djecom. I nije neka priča koju bi ispričali svojoj djeci.
Mala sirena i Snjeguljica
Kako bi Mala sirena dobila noge, Morska vještica joj je u zamjenu odsjekla jezik. Također, rekla joj je da će je svaki korak na zemlji boljeti kao da ju netko probada noževima. Ona je pristala na sve to, no na kraju je princ oženio drugu, a Mala sirena je mogla preživjeti jedino ako ubije princa. Dokaz prave ljubavi je bilo to što je na kraju ubila sebe tako što se bacila u more i pretvorila u morsku pjenu.
Svi znamo kako u bajci Snjeguljica i sedam patuljaka kraljica naređuje lovcu da Snjeguljicu odvede u šumu i tamo je ubije, a nazad joj donese njeno srce i jetru. Lovac se smiluje mladoj djevojci, a kraljica sama otruje Snjeguljcu jabukom. U izvornoj priči se Snjeguljica budi nakon što stakleni lijes u kojem je bila padne i razbije se, a njoj iz ustiju ispadne komadić otrovne jabuke. Na kraju se oženila princem, a zla kraljica je na njihovoj svadbi morala plesati u užarenim željeznim cipelama sve dok nije pala mrtva pred svima.
Bajke danas
Danas pojam “kao iz bajke” koristimo kada nekome želimo dočarati koliko je nešto lijepo i posebno. Nekada to definitivno ne bi bila dobra usporedba. Bajke su se nekada prenosile samo usmenim putem, a kasnije su se počele i zapisivati. Zahvaljujući Disneyu i ostalima, one su danas puno nježnije i svi brutalni elementi su izbačeni. Prilagođene su djeci koja uvijek imaju svog junaka s kojim se poistovjećuju ili maštaju o vlastitoj bajci.
Svako literarno djelo je odraz vremena u kojem je nastalo. Prije je ponašanje ljudi bilo drugačije. I kultura općenito. Zato se okrutnost u bajkama tada smatrala apsolutno normalnom, a i pisci su se borili da to tako i ostane. No ipak, vremena su se mijenjala, pa se tako i oblikovala bajka. Njena svrha je i dalje ista – naučiti djecu životnim vrijednostima i usvojiti moralnu pouku koje će se uvijek sjećati.
Biste li vi pričali svojoj djeci izvorne bajke ili biste se radije držali ovih modernih sa sretnim krajevima? Na vama je da odlučite, a uz Čiri-biri bajku možete pričati kakve god bajke želite. 🙂