Svake godine ista priča. Što kupiti djeci za Božić, a da to nisu igračke koje dosade nakon 5 minuta? Društvene igre su sve što trebate – zabavne, edukativne, okupljaju cijelu obitelj i ostaju zauvijek.
1. Uz društvene igre djeca uče već od najranije dobi
Čak i jednostavne igre pomažu djeci da prepoznaju boje, uče brojati i razviju koordinaciju ruku i očiju, te spretnost u pomicanju figura po ploči. Također, naučiti će čekati svoj red i slijediti pravila, a to su važne lekcije koje će im trebati u životu, a ne samo kod kuće.
2. Razvijaju vještine kod starije djece
Društvene igre su zabavan i jednostavan način za poticanje zdravog razvoja mozga kod starije djece i tinejdžera. Psihologinja Beatrice Tauber Prior kaže da su strateške igre korisne za razvoj prednjih režnjeva mozga – to je onaj dio mozga koji je odgovoran za vještine izvršne funkcije, koje uključuju planiranje, organiziranje i donošenje dobrih odluka.
3. Poboljšavaju jezične vještine
Društvene igre mogu biti super način da se djeci školske dobi pomogne u razvoju vještina s kojima se bore. Ako imate dijete koje ne voli čitati, Čiri-biri bajka je igra uz koju će proširiti svoj vokabular i poboljšati čitalačke vještine. Igre u kojima igrači moraju zapamtiti nekoliko informacija odjednom (tko je što i gdje učinio) mogu pomoći djetetu koje ima problema s razumijevanjem čitanja – a pritom se i dalje zabavlja.
4. Poboljšavaju koncentraciju
Ako društvene igre igrate bez prekida, mogu pomoći produljiti raspon djetetove pažnje, ali se svi igrači moraju posvetiti tome da odigraju igru do kraja bez da pogledaju na mobitel ili upale TV. To će svakako poboljšati djetetovu koncentraciju u današnjem svijetu punom digitalnog ometanja.
5. Uče djecu timskom radu
Društvene igre djeci često nude poruke o životu kao npr. da se sreća može promijeniti u trenu, na bolje ili na gore. No osim što ih uče da ništa nije sigurno, društvene igre su dobar način da potaknete djecu različite dobi da se udruže i rade zajedno. Postoji mnogo kooperativnih i timskih igara u kojima na kraju nema svađe i suza.
6. Društvene igre su alternativa “kaznama”
Sljedeći put kada se nađete u teškoj situaciji s nekim od svoje djece, razmislite o tome da zajedno igrate društvene igre umjesto da ih šaljete u njihovu sobu. Iskoristite igre kao alat za rad na odnosu s djecom. U igri također djeca vježbaju strpljenje, pa mogu biti manje frustrirana kada dođe do nekih problema.
7. Društvene igre smanjuju tjeskobu
Mogu pomoći tjeskobnoj djeci da nauče lakše upravljati prijateljstvima. Budući da su strukturirane, društvene igre mogu pružiti lakši način za izgradnju međuljudskih odnosa s vršnjacima. Za djecu koja se muče sa započinjanjem razgovora i srame se pred drugima, igrajte igre koje pružaju prilike za razgovor, kao što su npr. igre pogađanja.
8. Uče djecu da je u redu izgubiti
Ako se igrate s djetetom koje ima nisku toleranciju na frustraciju, a gubitak im je stvarno težak, dopuštanje da prvo prekrši pravila može mu učiniti igru podnošljivijom i zabavnijom. Ali ipak, pokušajte im čim manje popuštati i učiti ih da moraju igrati po pravilima. Ohrabrite ih ako npr. izvuku neku lošu karticu ili ne dobiju na kockici broj koji su željeli, te im recite da da će idući put možda dobiti baš ono što žele.
9. Društvene igre su izvrstan način za odmor
Nedostatak tehnologije potrebne za igranje društvenih igara čini ih posebnima. Jednostavan su način da s djecom provedete kvalitetno vrijeme bez ekrana — i možda ćete se iznenaditi koliko se vole igrati.
Obitelji se bore pronaći ravnotežu između provođenja vremena pred ekranima i stvarnog zajedničkog druženja, a društvene igre pružaju alat za tu emocionalnu povezanost. A ako se pitate koje društvene igre igrati. Imamo jednu koja je odlična za sve uzraste – Čiri-biri bajka! 🙂