Zamolili ste svoje dijete da nešto učini. Vrlo mirno. Vrlo racionalno. Umjesto akcije, dobijete samo tišinu. Onda pomislite kako dijete nije čulo pa ponovno lijepo pitate, ali ne dogodi se ništa.
I onda počnete osjećati kako brzo upadate u poznati ciklus ponavljanja i podsjećanja. I što se onda dogodi – pregori osigurač! U trenutku potpunog poraza, preostaje vam jedino da vrištite iste zahtjeve koje ste mirno tražili prije samo nekoliko minuta.
I tako to postane jedna od čestih frustracija nas roditelja. Kako biste riješili djetetovo ne odazivanje, prvo što trebate učiniti je shvatiti zašto ono ne sluša. Ako se ne pozabavite ovim problemom u njegovim korijenima, zasigurno ćete vidjeti kako jednostavan slučaj “ne slušanja” prerasta u veće probleme kod djetetova ponašanja kao što su napadi bijesa, prkos i uzvraćanje.
Pa kako postići da vas djeca napokon počnu slušati?
Spustite se na njihovu razinu
Kada vam je potrebna djetetova pažnja, pobrinite se da tu pažnju i privučete – to znači kontakt očima. Kada se spustite i pogledate dijete u oči, ne samo da potvrđujete da vas ono vidi i čuje, već i jačate komunikaciju. To znači da ćete možda pustiti ono što trenutno radite i otići u drugu sobu, ali ovo je ispravan način kako da komunicirate sa svojim djetetom.
Izbacite riječ “nemoj”
Ne diraj brata! Nemoj trčati po hodniku! Nemoj se igrati s hranom! Nemoj čitati sljedeću rečenicu! (Vidite?) 🙂 Negativne naredbe, kao što su “nemoj” i “ne”, zahtijevaju od djece dvostruku obradu informacije. Djeca moraju odgovoriti na dva pitanja:
1. Što ne želi da učinim?
2. Što želi da radim umjesto toga?
To je zbunjujuće i kontradiktorno. Na primjer, ako kažete “Ne diraj svog brata!”, dijete mora prekinuti trenutno ponašanje i odrediti odgovarajuće alternativno ponašanje. “Ako ga ne mogu dotaknuti, znači li to da ga ne mogu zagrliti? Mogu li mu dati peticu? Mogu li mu pomoći da obuče jaknu ili zaveže cipele?”.
Umjesto toga, recite svom djetetu što da učini:
- Umjesto “Ne diraj brata!”, pokušajte reći “Budi nježniji prema bratu.” ili “Tvoj brat ne želi da ga se dira pa te molim da držiš ruke na svojoj sjedalici dok smo u autu.”
- Umjesto “Ne ostavljaj svoje igračke po podu!”, pokušajte reći “Molim te, stavi svoje igračke u kutiju za igračke.”.
- Umjesto “Ne trči po hodniku!”, pokušajte reći “Molim te, dok si u hodniku hodaj.”
Više odgovarajte s “da”
Razmislite o tome na trenutak. Koja je vaša normalna reakcija na 300 pitanja koje dobivate od svog djeteta svaki dan? “Ne!”, zar ne? Kada ste bombardirani pitanjima, vaši odgovori su najčešće – “Ne, ne danas.” “Ne, nemam vremena za to.” “Ne.” “Ne.” “Ne.”
Ali kada je “ne” vaš stalni odgovor, nije ni čudo da djeca prestaju slušati vaše zahtjeve. Zato češće govorite “Da.”. Vaši odgovori “Da.” počet će iznenađivati i oduševljavati vaše dijete i motivirati ga da obraća više pažnje kada nešto tražite.
- Umjesto “Ne, ne možemo ići u park.”, pokušajte reći “Park zvuči sjajno! Hoćemo li ići u petak poslije škole ili u subotu ujutro?”
- Umjesto “Ne, ne možeš dobiti sladoled!” pokušajte reći “Sladoled je ukusan! Želiš li ga pojesti za desert u subotu navečer?”
Iako će i dalje postojati situacije koje zahtijevaju čvrsto “Ne!”, nudeći više “Da.” povećat ćete šanse da vas vaše dijete počne više slušati.
Skratite svoj govor
Kada pokušavate privući djetetovu pažnju, budite što je moguće sažetiji i ono neće imati vremena da vas isključi. Znači nemojte razvući nešto na par minuta ako to možete reći u par sekundi.
Unaprijed recite hvala
Vaše preventivno “Hvala što si objesio ručnik nakon tuširanja.” potaknut će vaše dijete na lijepo ponašanje prije nego “Bolje ti je da više ne vidim ručnik na podu!”. Ljudi, pa čak i djeca, obično će ispuniti naša očekivanja ako se unaprijed zahvalimo, te ćete im tako dati do znanja da vjerujete da će učiniti pravu stvar.
Budite sigurni da vas je dijete razumjelo
Jednostavan način da se osigurate da vas je vaše dijete čulo i da razumije što ste rekli je da ga zamolite da ponovi ono što ste mu rekli. Primjenjujući ovu metodu, vidjet ćete poboljšanje u komunikaciji i suradnji u svom domu.
Ne kažnjavajte, nego napomenite
Ako vidite da vaše dijete nije napravilo ono što ste mu rekli, nemojte odmah krenuti s naredbama ili kaznama, nego mu samo dobacite npr. “Vidim jaknu na podu.”. Ili npr. “Kada si imao u planu iznijeti smeće?”. Ovom rečenicom dijete pomisli kako vi mislite da ono to već ima u planu, i dajete mu priliku da sačuva svoj obraz, te brzo smisli plan u trenutku kada ga zapravo nije imao. Pa će vas razveseliti kada dobijete odgovor “E da! Planirao sam iznijeti smeće odmah nakon ručka.” A vi mu ne zaboravite zahvaliti za pomoć. 😉
“Neposlušnost djeteta” bi uvijek trebalo biti poziv za buđenje svjesnosti kod roditelja. Iako vam se činiti da je to prkos ili nepažnja s djetetove strane, stvar je zapravo u tome da privučete djetetovu pažnju ili izrazite potrebu za njihovom pomoći. Uvijek je dobra ideja pričati s djetetom o eventualnim problemima koje imate u komunikaciji ili načinima kako bolje možete svakodnevno surađivati.
Kako to ne bi bio formalni i dosadni razgovor za dijete predlažemo vam da zajedno smislite priču na temu suradnje i međusobnog poštovanja kroz kreativnu i zabavnu društvenu igru Čiri-biri bajka. Ona će vas odvesti u jedinstvenu pustolovinu gdje ćete biti u ulozi lika iz bajke i zajedno stvarati vlastitu priču s vrijednom moralnom poukom po vašem izboru. To je odličan način za razgovor o ozbiljnim temama na suptilan i zabavan način.