Bajke su se nekada pričale samo usmeno, a danas ih možemo pronaći u raznim medijima; knjigama, slikovnicama, crtanim filmovima, pa čak i društvenim igrama.
Zašto djeci čitati i upoznavati ih s bajkama? Koju ulogu imaju u dječjem odrastanju?
1. Bajke imaju svoju strukturu
Svaka bajka ima mjesta, likove i radnju, te zaplet, vrhunac i rasplet. Jednom kada dijete shvati strukturu, bolje će razumjeti svaku priču.
2. Bajke djeci pokazuju kako se nositi s problemima
Čak i mi odrasli možemo svašta naučiti od likova u bajkama. Povezujemo ih s vlastitim životom, snovima, strahovima i razmišljamo što bismo mi učinili na njihovom mjestu. Pa tako bajke uče djecu kako se snalaziti u životu i postupati u određenim situacijama.
3. Bajke uče moralnim vrijednostima
Iz svake bajke možete na kraju izvući neku pouku ili lekciju. Koristite bajke za podučavanje o moralu i životnim lekcijama. Uvijek djeci na kraju objasnite pouku i zašto priča ima baš takav kraj.
4. Bajke razvijaju dječju maštu
U bajkama ima puno fikcije koja djecu potiče na maštanje. A zašto je važno poticati ih na maštu? Kako bi razmišljali izvan okvira i za svaki problem pronalazili kreativno rješenje.
“Kad ispitam sebe i svoje metode razmišljanja, dolazim do zaključka da mi je dar fantazije značio više od bilo kojeg talenta za apstraktno, pozitivno razmišljanje.”
– Albert Einstein
5. Bajke daju roditeljima priliku da podučavaju djecu vještinama kritičkog mišljenja
Znate kako neke bajke prikazuju žene kao slabije, npr. Mala sirena koja je bila zaljubljena u kraljevića koji se na kraju oženio drugo. Ona na kraju zbog njega i umire. Da, grozna priča, ali to nije razlog da djeca ne čitaju takve bajke. Potaknite ih na raspravu u takvim pričama, jer upravo kroz ovakve bajke mogu kritizirati ponašanje nekog lika i razviti vlastito mišljenje o tome što je dobro, a što loše.
6. Bajke emocionalno osnažuju
Bajke prikazuju stvarne životne probleme u kojem na kraju heroj pobjeđuje zlo. U redu, sada nećemo pričati o Grimmovim izvornim bajkama. O njihovim strašnim bajkama smo već pisali.
Djeca u sigurnom okruženju moraju otkriti da se loše stvari događaju svima. Jer pogodite što? Nitko u životu nije imun na to i zato djecu moramo osposobiti i naučiti kako da se nose sa raznim životnim situacijama.
7. Bajke nas povezuju
Tko kaže da i sami ne možete zajedno smišljati svoje bajke? Pričajući vlastite bajke povezujete se i zbližavate sa svojom djecom, a oni često u priču unose vlastite probleme i strahove. Upravo tako vi možete bolje upoznati svoje dijete, a ono steći u vas više povjerenja.
A kako biste kroz igru smislili i ispričali svoju bajku, tu je zabavna društvena igra Čiri-biri bajka uz koju će svako dijete zavoljeti bajke i priče. 🙂