Priroda se budi na proljeće i pravo je vrijeme da svoje aktivnosti s djecom provodite vani. Imamo 7 super kreativnih ideja za igru u prirodi koje će biti zabavne i djeci i vama.
Nakon duge zime, svi volimo više vremena provoditi vani u prirodi. Djeca se igraju u parkićima i na igralištima, ali ako želite potaknuti njihovu kreativnost imamo za vas super ideje!
- Šareni kamenčići
Povedite svoju djecu u avanturu lova na kamenje i skupite kamenje različitih oblika, veličina i boja. Kad dođete kući, izvadite boje i kistove i pustite svoju djecu da budu maštovita i ukrase ih kako žele. Možete ih potaknuti na kreativnost slikajući smiješna lica ili životinje na njima.
Kada ste gotovi, pustite ih da se osuše. Možete ih spremiti u kutiju i sačuvati kao uspomenu, ali zašto radovi vaše djece ne bi bili izloženi? 🙂 Ukrasite njima vrt, obližnji park ili dekorirajte neki kutak u kući.
Također, kamenčići vam mogu služiti za izmišljanje priče. Izvlačite jednog po jednog iz kutije i svaku ilustraciju s kamenčića uključite u priču.
- Slika od cvijeća
Otiđite s djecom na livadu, u šumu ili neki zeleni park i dajte im zadatak da uberu raznovrsno cvijeće i lišće. Kod kuće uzmite papir, ljepilo i škarice i neka kreativnost počne! Djeca su slobodna od ubranog cvijeća i listova napraviti što god žele. Možete na papir lijepiti i kolažirati od listova i cvijeća razne vile, šumska bića i izmišljene životinje. A onda im šarenim flomasterima možete docrtati što god vam padne na pamet.
Ovo je izvrsna prilika za lekciju iz prirode o različitim cvjetovima, raznim dijelovima cvijeta i životnom ciklusu cvijeta. Možete izraditi i dnevnik prirode u koji vaša djeca mogu bilježiti informacije o biljkama: te na kojem izletu, u kojem godišnjem dobu i na kojoj lokaciji su ih pronašli.
- Tko prvi pronađe
Isprintajte na papir popis sa slikama cvijeća, plodova, biljaka, perja od ptica iz vašeg krajolika. Zatim djeci dajte vrećicu i pošaljite ih da pronađu sve to u prirodi. Tko prvi pronađe sve stvari na popisu pobjeđuje!
Ovo je zabavan način da udahnete svježeg zraka i pomognete maloj djeci da se usredotoče na svijet prirode i okolinu. Nakon što ste sve skupili, vrećicu možete donijeti kući radi senzorne igre. Možete npr. napravite otiske nekih plodova u tijestu ili lijepiti lišće na papir.
- Štap putovanja/journey stick
Aboridžini u Australiji koristili su štap putovanja kako bi lakše drugima prepričali svoje putovanje nakon povratka. Pronašli bi veliki štap za hodanje i prikupljali putem materijale i stvari na koje bi nailazili, te ih vezali za štap kronološkim redoslijedom. Na štap se također mogu urezivati ili crtati simboli.
Ovi se štapovi mogu koristiti kao alati za pripovijedanje s djecom. Tako da na iduće putovanje ponesite štap i prikupljajte materijale iz prirode, npr. kora drveta može označavati prolazak kroz šumu, dok urezane ili naslikane oznake na štapu mogu označavati vrijeme ili događaje koju su vam se desili. Neka vam nakon povratka dijete ispriča priču o svom putovanju.
- Hranilica za ptice
Ako želite izbliza pogledati ptice u svom dvorištu, DIY hranilica za drveće pomoći će vam da ih privučete. Jednostavno nanižite kokice, bobičasto voće, grožđice, voće i sve ostalo za što mislite da bi ptice mogle pojesti na čvrsti komad žice. Spojite žicu od jednog drva do drugog i gledajte kako ptice dolaze! 🙂
Ovo je izvrsna aktivnost za sve dobne skupine, a djeca će se osjećati vrijedno jer su pomogli pticama u pronalasku hrane.
- Kopanje
Djeca vole kopati. Zabavno im je osjetiti prljavštinu među prstima, a ponekad čak mogu otkriti bube ili sjemenke u prljavštini. Dajte djetetu lopatu i kanticu, te mu pokažite prikladno mjesto za kopanje. Iznenadit će vas onim što pronalaze i što grade. U igru možete uključiti kamenčiće, grančice, plastične autiće i životinjice kako bi kreacije bilo još bolje.
Uzmite i malo vode pa napravite neku pitu od blata sa svojim djetetom. 🙂
- Društvene igre
Da, i društvene igre se mogu igrati u prirodi. Uzmite dekicu, grickalice, omiljenu društvenu igru i krenite na piknik u prirodu! Društvene igre su odličan način za provođenje kvalitetnog vremena s djecom, posebno ako djeca iz njih nešto i nauče.
Jedna od takvih igara je i Čiri-biri bajka, društvena igra u kojoj sami stvarate vlastite bajke. Ako se igrate u prirodi, sigurno ćete imati puno inspiracije da ispričate najčudesnije priče :).